Çiğdemli Belediyesi Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretiyor!

0
750
çiğdemli belediyesi güneş enerjisi

Çiğdemli Belediyesi güneş enerjisi ile elektrik üretmeye başladı. Aksoy Enerji firması tarafından yapılan Çiğdemli Ges projesi 500 kW kurulu gücünde olup, Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı olan Çiğdemli kasabasında yer almaktadır.

Çiğdemli Belediyesi’ne ait olan 500 kW‘lık güneş enerji santralinde 4.000 adet güneş paneli kullanılmış. Yıllık 705.000 kWh elektrik enerjisi üretim potansiyeline sahip olan çiğdemli güneş santrali yaklaşık 2,5 yıl önce kurulmuş.

Çiğdemli Belediye Başkanı İsmail Biçer, güneş enerji santrallerinin aylık 60.000 ila 70.000 TL arasında belediyelerine ek gelir getirdiğini söyledi. Ayrıca Biçer, 2,5 yıl önce ges’in hazırlıklarına başladıklarını ve enerji bakanlığından gerekli izinleri aldıklarını söyledi. Belediyeye ek maddi katkı sağlamak ve ülke ekonomisinde enerjide dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla kurduklarını da ifade etti.

İsmail Biçer, yaklaşık 1 ay önce üretime başlayan güneş enerjisi santralinin belediyelerine önemli katkısı olacağını söyledi.

Yenilenebilir enerji kaynakları arasında çok önemli bir yeri olan güneş enerjisine dayalı elektrik üretimine başlayan çiğdemli belediyesi, diğer ilçe belediyelerine de örnek teşkil etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here