Çin 6 Ayda 23 GW Güneş Santrali Kurdu !

0
1078
çin güneş enerjisi tesisi

Dünyanın hızla büyüyen ekonomileri arasında yer alan Çin, bu başarısını elbette ileri görüşlü politikalarına ve doğru alanlara yaptığı yatırımlara borçlu. Çin sanayiinin baş döndürücü hızla büyümesi, ülkenin enerji kaynaklarına olan ihtiyacını da artırmakta. Bu durumu dikkate alan Çin güneş enerjisinden elektrik üretmek için yeni tesisler kurmaya devam ediyor.

Enerji ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan üretmek adına güneş enerjisi panellerinin kurulumuna hızla devam eden Çin; Ulusal Enerji İdaresi (NEA) tarafından yapılan açıklamaya göre 2018 yılının ilk altı aylık döneminde 23.4 GW’lık güneş enerjisi tesisi kurdu. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu rakam 24.4 GW seviyesinde gerçekleşmişti.

2017 yılına göre Çin’in kurduğu güneş enerjisi panellerinde takribi 1 GW’lık düşüşün sebebi ise; yenilenebilir enerji kaynaklarından vazgeçmek değil, bu alanda yapılan yatırımın özel sektör ve yerel yönetimler eliyle gerçekleştirilmeye başlanmasıdır. Şöyle ki; Çin Merkezi Hükümeti, enerji nakil maliyetleri düşürmek, ülkenin farklı bölgelerindeki yenilenebilir enerji kaynakları potansiyellerinden yararlanmak ve enerji nakil güvenliğini sağlamak adına artık merkezi hükümet eliyle yenilenebilir enerjiye yatırım yapmak yerine, bu alanda yerel yönetimleri ve özel sektörü yatırım yapmaya teşvik ediyor.

Çin Halk Cumhuriyeti merkezi hükümetinin yukarıda belirttiğimiz stratejisi Çin Ulusal Enerji İdaresi (NEA) tarafından açıklanan rakamlarla da açıkça ortaya konulmuş durumda. 2017 yılında kurulan toplam 24.4 GW’lık güneş enerjisi panelinin 17.3 GW kapasitelik kısmı devlet eliyle kurulan büyük ölçekli tesisler olurken, 7.1 GW kapasitelik kısım ise yerel yönetimler ve özel sektör tarafından kurulan küçük ölçekli tesislerden oluşmaktaydı. Bu yıl kurulan 23.4 GW’lık güneş enerjisi tesisinin ise 12.1 GW’lık kısmı devlet eliyle kuruldu. Geriye kalan 12.3 GW kapasitelik kısım ise yerel yönetimler ve özel sektör tarafından kuruldu.

Devlet Güneş Enerjisinden Elektrik Üretmeye Teşvik Vermeye Devam Edecek!

Çin Halk Cumhuriyeti’nde geçen yıl yapılan yatırımlar sonucunda güneş enerjisinden elektrik üreten tesis kapasitesi 35 GW’ın üzerinde artmıştı. 2018 yılı ikinci yarısında yapılacak yeni yatırımlarla birlikte bu yıl da takribi benzer rakamlara ulaşılacağı ön görülmektedir. Çin yaptığı yatırımlar sonucunda 2018’in ilk yarısı dahil olmak üzere; toplamda 154 GW güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretme kapasitesine erişti. Ülkenin yakın gelecekte 200 GW sınırını aşmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Çin’de güneş enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretmeye yapılan yatırımlar sonucunda elektrik fiyatları hızla düşerken, devletin bu alana verdiği destekler ve teşvikler de devam ediyor. Devletin bu alandaki yerelleşme hamlesi ile enerji fiyatlarının daha da düşmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here