Çin Organik Pillerle Güneş Enerjisinde Rekor Kıracak

1
2021
Çin Organik Piller

Yenilenebilir enerji kaynakları ile elektrik üretmede yeni bir seviyeye geçiliyor. Bilindiği üzere hali hazırda güneş enerjisi sabit güneş panelleri ile elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Bu durum Çinli araştırmacılar tarafından bir adım daha ileriye götürüldü. Çinli araştırmacılar geliştirdikleri organik güneş pili ile güneşten elektrik üretme aşamasına geldiler.

Güneş enerjisini büyük alanlara kurulu sabit güneş panelleri ile elektrik enerjisine çevirme devri Çinli araştırmacıların bu buluşu ile sona ereceğe benziyor. Klasik panellerde kullanılan silikon ile güneş enerjisi elektrik enerjisine çevrilmekte. Bununla birlikte bu yöntem hem pahalı, hem de yeterince verimli değil. Çinli araştırmacılar karbon ve plastikten imal ettikleri organik fotovoltaikler ile güneş enerjisinden elektrik üretiminin hem daha ucuza sağlanabileceğini hem de daha yüksek verimle daha fazla elektrik enerjisi elde edeceklerini vurguluyorlar.

Organik fotovoltaikler (OPV) ince yapıdaki plastik ruloların üst kısmına basılabilmeleri adına mürekkep içerisinde çözünebilen yapıdaki bileşiklerden imal ediliyor. Katlanabilir ve bükülebilir yapıdaki bu ürün geniş alanlara ihtiyaç duymuyor. Yapıların yüzeylerine giydirilebiliyor, inşaatların etrafına sarılabiliyor. Hatta kıyafet içlerine dahi yerleştirilerek güneş ışığından elektrik üretilmesi sağlanabiliyor.

Bu teknoloji ile üretilmiş organik piller, bugüne kadar en fazla yüzde 26,6 noktasında verimlilik düzeyiyle güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirebilmişlerdir. Ki bu oran klasik güneş enerjisi panellerinin çok üzerindedir. Bahse konu orana Japon bilim adamları 2016 yılında ulaşmıştır. Çinli araştırmacılar ise organik fotovoltaikler marifetiyle güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirmede yakalanan bu oranı dörtte bir oranında daha da geliştirebileceklerini vurguluyorlar.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here