Çinliler Çankırı’da Güneş Paneli Üretecek !

0
2331
hanergy solar, çankırı güneş paneli, güneş paneli fabrikası, çin güneş paneli
hanergy solar, çankırı güneş paneli, güneş paneli fabrikası, çin güneş paneli

Çin’in güneş paneli üreticileri arasında yer alan Hanergy Grup firması çankırı’ya güneş paneli üretimi için fabrika açacağını duyurdu. Güneş paneli üretilecek olan bu fabrika yaklaşık 500 kişiye iş istihdamı sağlayacak.

Çankırı valiliğince yapılan yazılı açıklamada; Sayın vali Mesut Köse ve çinli güneş paneli üreticisi olan Hanergy Grup firmasının yetkililerinin, Çankırı’da güneş paneli fabrikası açılması için toplantı yapıldığı bildirildi.

Açılması planlanan fabrikanın Çankırı’nın Yakınkent Organize Sanayi Bölgesi’ne kurulması planlanıyor. Kurulacak olan güneş paneli üretim fabrikasının toplamda 480 hektar alana kurulması planlanıyor. 480 hektar alanın yaklaşık 36 hektarlık kısmına fabrikanın bazı idari ve yönetim binalarının yapılacağı düşünülürken, 12 hektarlık alan ise sadece Ar-Ge kısmına ayrılacak.

Çankırı’da Kurulacak Güneş Paneli Fabrikası ile 500 Kişilik İstihdam Sağlanacak !

Çankırı’da kurulması planlanan bu fabrika ile yaklaşık 500 kişinin iş istihdamı karşılanabilecek. Hanergy firmasının vermiş olduğu bilgilere göre, istenilmesi halinde Ar-Ge kısmında yerli ve nitelikli teknik eleman yetiştirilebileceği de söylendi.

Güneş enerjisi paneli üretim fabrikası haricinde, hanergy firması türkiye’nin 2023 hedefleri arasında bulunan ve türkiye’nin ürettiği enerjinin %30’unu yenilenebilir enerjiden elde etmesi hedefi kapsamında 300 MW büyüklüğünde bir enerji parkı da kuracağını da bildirdi.

Çinliler 300 MW’lık Güneş Santrali’de Kuracaklar

300 MW’lık bu güneş enerjisi parkının yapılması kapsamında gerekli izinlerin ve araştırmaların tamamlanması için çinli firmanın yaklaşık 6 aylık süre istediği de belirtildi.

Çinli firmanın bu yatırımı yapabilmesi için alması gereken “iyi niyet belgesi” ‘de Çankırı Organize Sanayi Yönetimince imzalandığı belirtildi.

Çankırı’mıza hayırlı olması dileğiyle…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here