Çok Fonksiyonlu Güneş Enerjili Engelli Aracı Tanıtıldı !

0
1014
güneş enerjili engelli aracı

Afyonkarahisar Bolvadin İlçesinde bulunan Bolvadin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin yapmış olduğu ve adını “EYA” olarak belirledikleri “engelsiz yaşam aracı” TÜBİTAK Bilim Fuarı sergisinde tanıtıldı.

Sergi açılışına Bolvadin İlçe Kaymakamı İbrahim Özkan, Ak Parti İlçe Başkanı Av. Ömer Dayı ve kamu kurum amirleri ve diğer davetliler katıldı. Katılımcılara çalışmayla ilgili bilgiler aktaran Okul Müdürü Ömer Peker, EYA Engelsiz Yaşam Aracının engelleri ortadan kaldırmak amacı ile planlandığını belirtti. Aracın özelliklerini aktaran Peker, EYA aracının güneş enerjisi ile çalıştığını, saatte 60 kilometre hıza ulaşabildiğini, yaklaşık 7 bin lira maliyetle 200 kilometre menzilinin olduğunu belirtti. Ömer Peker, cihazın en önemli özelliğinin ise engelli bireyin normalde kullandığı tekerlekli ve elektrikli aracı ile içine binebildiğini, daha uzun mesafeye gitmek istediği zaman EYA ile gidebildiğini söyledi.

Okul Müdürü Peker, güneş enerjisi ile şarj olan akülerin aynı zamanda istenildiğinde 220 volt elektrikle de şarj edildiğini belirtti. İnce güneş panelleri kullanıldığı için şarjın kısa sürede tamamlandığını, hareket halinde iken bile aracın elektrik enerjisi depoladığını anlatan Peker, “Yaklaşık 5 haftada okulumuzda bulunan imkanlar ile güneş enerjili engelli aracı yaptık. Yaklaşık toplam maliyeti 7 bin lira kadar oldu. Araç, Elektrik -Elektronik, Makina, Metal , Mobilya ve İç Mekan Tasarım teknolojisi alanları öğretmen ve öğrencileri tarafından, yapılmıştır. Patent başvurusu içinde gerekli çalışmaları hazırladık. Aracı ilerleyen zamanlarda daha modern hale getirebilecektir. Bunun içinde destek bekliyoruz. Aracın bir özelliği de araca binen engelli bireyin elektrikli bisikleti var ise onu da araç içinde şarj edebilmesidir” diye anlattı.

Güneş Enerjili Engelli Aracı 100 km Gidebiliyor !

Aracın yüksüz olarak 100 kilometre hiç durmadan gidebildiğini anlatan Peker, şunları belirtti;

“Ortalama güvenli hız 40 kilometre, istenirse 60 kilometre çıkartılabilir. Ama frenleri ve süspansiyon sistemi değişmesi gerekir. 100 kilometre yüksüz olarak 5 kwh enerji harcıyor, bu da yaklaşık 3 lira oluyor. Güneş şarj panelleri özel yapım yarı esnek panellerden oluşuyor. Ortalama her bir panel günde 1 kwh enerji üretiyor. İki panel mevcut sabah 100 kilometre gittikten sonra akşama kadar güneşle sarj olduğunda, 100 km ilave gidiyor. Bu rakamlar yüksüz olarak hesaplanmış yük arttıkça mesafe değişebilir.”

“EYA” konusunda okul müdürü ve öğretmenlerinden bilgiler alan ziyaretçiler ise aracı çok beğendiklerini, böyle bir aracın meslek lisesinde yapılmasının da ayrıca gurur verici olduğunu söylediler.

Güneş Enerjili Engelli Aracı Fotoğrafları:

güneş enerjili engelli aracı-1

güneş enerjili engelli aracı-2

güneş enerjili engelli aracı-3

güneş enerjili engelli aracı-4

güneş enerjili engelli aracı-5

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here