Çorum Belediyesinin Rüzgar Türbinlerinin Kurulumu Tamamlandı

0
855
Çorum Belediyesinin Rüzgar Türbinleri

Samsun’un Lâdik ilçesinde Çorum Belediyesi tarafından Rüzgâr Enerji Santrali’nin (RES) 4 türbinin kurulumda sona gelindi.

Lâdik’te gerçekleştirilen türbinlerde inceleme gerçekleştiren Belediye Başkan Yardımcısı görevinde yer alan Alper Zahir, önemli noktalara değindi. Devletin enerjide dışa bağımlılığı azaltma konusunda yenilenebilir enerji artırılabilmesi için devletin teşvik verdiğini ve önemli yatırımlar için adım attığını söyledi. Çorum Belediyesi olarak ekonomiye katkı sunacak projeler üretiyoruz diyerek projenin önemine vurgu yaptı.

4 Yıl Önce Başlatılan Projede Sona Geldi

Çorum Belediyesi’nin 4 yıl önce başladığımız Rüzgâr Enerji Santralimiz sonuç vermeye başladı. Toplam enerji tüketimini karşılamak için bilimsel çalışmalar yaparak gerek şehrimizde gerekse de çevre illerimizde rüzgâr ölçümleri gerçekleştirdik.

Lâdik bölgesinde rüzgâr hızının 7,5 m/sn rüzgâr hıza sahip olduğunu belirledik ve Lâdik’e kurmamızın nedeni ortaya çıkan bu verilerdir. İtalya’da ve Hindistan’da üretimi gerçekleştirilen 4 türbinin kurulumu başarılı bir şekilde gerçekleşmiştir. Özel donanıma sahip son teknolojik vinçler yardımı ile titizlikle gerçekleştirilen çalışmaların sonucunda elektrik hattı çalışmasında son kontrolleri üretimin başlayacağını ifade edildi.

6 Milyon 600 Bin Avro’luk Proje

6 milyon 600 bin Avro’ya ihale edilen Rüzgâr Enerji Santrali’nin 4 megavatlık rüzgâr santrali ile ortalama yıllık 5,5 milyon liralık üretim yapması hedefleniyor. Projeye harcanan kurulum maliyetinin de 5-6 yıl içerisinde amorti edeceği de belirtildi. 25 yıl çalışacak olan bu projenin Çorum Belediyesine 20 yılda 100 milyon liralık gelir kazandırması planlanıyor.

Yılda 16 Milyon Kilovat Elektrik Üretimi Olacak

Yılda 16 milyon kilovat saat elektrik üretimi yapacak olan Rüzgâr Enerjisi Santrali’nden Çorum Belediyesine 20 yılda 100 milyon liralık gelir elde etmiş olacak. Çorum belediyesinin atmış olduğu bu adım Devletin enerjide dışa bağımlılığı azaltma konusunda yenilenebilir enerjinin ne kadar önemli olduğunu göstermiş oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here