Çorum Rüzgar Enerji Santrali Yapımına Başlandı

0
1554
çorum rüzgar enerji santrali
çorum rüzgar enerji santrali,çorum res,çorum rüzgar enerjisi,çorum rüzgar türbini,çorum belediyesi rüzgar santrali

Çorum Belediyesi 2013 yılından beri fizibilite çalışmalarını sürdürdüğü, rüzgar enerji santralinin yapımını başlattı. Belediye Başkanı Külcü ve firma yetkilisinin imza atması ile birlikte tesisin yapımına resmen başlanmış olundu. İmza töreninde Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ’nün yanı sıra; Litwind firması Türkiye sorumlusu Can Güven, Leitner Türkiye Bursa Şube Müdürü Hasan Onur Öz ve Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir ’de hazır bulundu.

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer KülcüBaşkan Külcü, “Üç yıldan bu yana teknik personellerimiz ve mühendislerimiz ile birlikte yeni kuracağımız RES tesisine (çorum rüzgar enerji santrali) başlanabilmesi için ön çalışma yapıyorduk. Bu süreçte bazı zamanlarda yurtdışına teknik personellerimizi gönderdik. Oradan gerekli bilgiler toplandı ve incelemeler yapıldı. Sonunda hazırlıklarımızı tamamladık ve çorum rüzgar enerji santrali tesisinin yapımına başlandı” açıklamasında bulundu.

RES tesisi yatırımı, Türkiye’de bir ilk olacak. Her ne kadar Türkiye çapında buna benzer projeler olsa da, 4 MW’lık RES yatırımı lisanssız olarak ilk defa Çorum Belediyesi yapmış olacak. Başkan Külcü, “2017 sonlarına doğru çorum rüzgar enerji santrali tesisimiz bitme aşamasına gelecek” açıklamasında bulundu.

Çorum Rüzgar Enerji Santrali Yatırımı Türkiye’nin Artılarından Bir Tanesi

Çorum Belediyesi son 7 yılda yaptığı yatırımlar ile adından söz ettirmeye başladı. Yenilenebilir enerji alanında Türkiye çapında başlayan çalışmalara, Çorum Belediyesi de katıldı ve Çorum ilinin RES tesisine kavuşmasını sağlayacak adımları attı. Giderek büyüyen ve kalabalıklaşan bir il olan Çorum enerji ihtiyacı artan bir il olarak karşımıza çıkıyor. Son 7 yılda ilde enerji tüketimi 3-4 kat arttı ve enerji gereksinimi hissedilebilir bir boyuta yaklaştı.

Çorum Belediyesi bu anlamda hem Türkiye’nin ekonomisine katkıda bulunmak, hem de enerji ihtiyacını çevreyi kirletmeden sağlayabilmek için çorum rüzgar enerji santrali projesini hayata geçirdi. Projenin tamamlanması ile birlikte, 4 MW’lık kurulu güce sahip olan RES projesi, Çorum ilinin bir yılda tükettiği elektriği karşılayabilecek. Şu anda Çorum ilinde yıllık 17 milyon KWh elektrik enerjisi kullanılıyor. Harcanan enerjinin parasal değeri, 6 milyon Türk Lirasına tekabül ediyor.

Çorum Belediyesi harcanan elektrik karşılığında Türkiye Elektrik Kurumuna aylık 500 bin TL para ödüyor.

Çorum RES Yatırımı Kendisini 5 Yılda Amorti Edecek

Çorum ilinde yapımı başlatılan çorum rüzgar enerji santrali projesi tamamlandığında 5 yıl içerisinde kendisini amorti edebilecek. Yatırımın maliyeti 22 milyon TL olarak belirlenmiş. Başkan Külcü bu konuda yaptığı açıklamada “Özel sektör tarafından işletilen bu tip tesislerde 7-8 yılda amorti söz konusu iken, biz doğrudan tüketici olduğumuz için 5-5,5 yılda tesisin maliyetini amorti edebileceğiz” sözlerine yer verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here