Çürük domatesten elektrik üretmek !

0
2239
Çürük domatesten elektrik üretme
Çürük domatesten elektrik üretme,sebzeden elektrik üretme,meyveden elektrik üretme,alternatif enerji üretme yöntemleri

Çürük domatesten elektrik üretmek son zamanlarda ortaya çıkan elektrik üretim yöntemleri arasındadır. Çürük domatesten elektrik üretmek alternatif enerji üretim yöntemleri arasına girmeyi başarmıştır. Sebzeden elektrik üretmek için yapılan bu çalışma Amerika da hayata geçti.

Çürük sebzeden elektrik üretmek artık mümkün. Bu proje florida da yıllık 396 bin ton çürük domatesin çöpe gitmesinden dolayı ortaya çıkmıştır. Florida da çöpe giden çürük domatesten elektrik üreterek yeni ve alternatif enerji fikri hayata geçti.

Çürük domatesten elektrik üretme projesi nasıl işliyor ?

Meyve ve sebze hasatları sorunları olan bir işlemdir. En etkili yöntemler kullanılsa bile, tarlalarda fazla olgunlaşmış vakti geçmiş ya da zarar görmüş meyveler kalmaktadır. Kaybedilen bu üretimler sadece israftan ibarettir. Büyük ticari firmalara ait tarlalarda her yıl tonlarca meyve ve sebze israf edilmektedir. Florida da domatesler yılda bir hasat edilmektedir  ve her yıl yaklaşık 396 bin ton domates israf olmaktadır

Princeton, Florida Gulf Coast(Florida Okyanus Körfezi) ve Güney Dakota Madenler ve Teknoloji üniversitelerinin araştırmacılarından kurulan bir ekip, çalışmalarıyla tüm bu zarar gören domateslerin israf olması gerekmediğini gösterdi.’’ Bu domastesler elektrik üretebilir’’. Bu ekip çürük domatesten elektrik akımı üretebilecekleri bir mikrobiyal elektro kimyasal bir pil geliştirdi

Bu projede çalışan öğrencilerden Namita Shrestra’’Hasat sonrası kalan mahvolmuş yada zarar görmüş domateslerin biyolojik ve mikrobiyal elektrokimyasal  pillerde kullanıldığında çok güçlü bir enerji kaynağı olabileceğini belirtti. Bu işlem ayrıca katı domates atıklarının arındırılmasıyla oluşan kayıplara ve su israfının engellenmesine de yardım etmektedir.

Florida da çok sayıda domatesin israfı aynı zamanda yüksek miktarda çevre kirliliği ve bu kirliliğin temizlenmesi için harcamalar yapılması sorununu yaratmıştır. Bu Domateslerin atıldığı bölgelerde metan gazı oluşmaktadır. Domatesler suya atıldıklarında da büyük bir su ıslah problemi ortaya çıkmaktadır. İsraf olan bu domateslerin pil yapımında kullanılması, arazilere ya da sulara atılmasından koruyor. Bunun neden olacağı yıkım yerine çürük domatesten elektrik üretilmiş oluyor.

Bakteriler pillerin içindeki oksidasyon sürecinde tetik rolü üstleniyorlar. Bakteriler pil tarafından yakalanan elektronlar oluşturuyor bu da elektrik kaynağına dönüşüyor. Domateslerin etkili bir enerji kaynağı olduğu kanıtlanmış bir gerçektir.

Çürük domatesten elektrik üreterek Disney World’ün enerji ihtiyacı karşılanabilir

Domateslerin içindeki doğal likopen elektrik üretimi için bir aracı görevi görmektedir. Araştırmacılar diğer aynı şekilde israf olan ürünlerin , domatese kıyasla piller içinde daha fakir bir kimyasal etki bıraktığını belirtiyorlar. Fakat domateslerin en az diğerleri kadar hatta onlardan daha etkili olduğunu ekliyorlar.

İlk denemelerinde,10 miligram domatesten 0.3 watt gibi küçük bir elektrik gücü elde edebildiler. Fakat araştırma ekibi daha fazla araştırmayla ve çürük domatesten elektrik üretiminin geliştirilmesiyle özellikle sayıca çoğaltmanın üretimi iyi bir seviyeye çekeceğini belirtiyorlar. Aslında her yıl Florida da israf olan çürük domatesten elektrik üreterek Disney World’ün 90 günlük elektrik ihtiyacını karşılayacağına inanıyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here