Denizli’de Yenilenebilir Enerji Yatırımı Başlıyor

0
1270
denizlide yenilenebilir enerji
denizlide yenilenebilir enerji,denizli jeotermal enerji

Denizlide yenilenebilir enerji yatırımı yapılacak. Denizli ilinden yeni bir yatırım haberi geldi. Yenilenebilir enerji projeleri Türkiye’de hızla devam ederken, Denizli ilinde de yeni bir yatırım yapılacağı öğrenildi. Denizli ilinin Sarayköy ilçesi, Tekke Mahallesi’nde bulunan 3 bin 470 hektar alanda jeotermal kaynağa dayalı büyük bir yatırım yapılacak. Bilindiği üzere Denizli ilinde bulunan kaplıcalar ve yer altından gelen sıcak su kaynakları, turizm açısından büyük bir avantaj. Aynı avantaj bu kez yenilenebilir enerji açısından da kullanılacak.

Jeotermal kaynak kiralama yöntemi ile yatırım kapsamına alındı ve kısa bir süre sonra buradan elektrik enerjisi elde edilebilecek. Sarayköy ilçesinde bulunan jeotermal alandan her yıl 3 milyon TL gelir sağlanması bekleniyor. Kiralama işlemi ile yakın bir zamanda işletmeye girmesi beklenen alan, ihale usulü ile kiralandı.

Jeotermal Enerji Alanı İhalesine Birçok Firma Katılım Gösterdi

Kısa bir süre önce kiralama ihalesi yapıldı ve ihaleye birçok büyük firma katıldı. İhale öncesi açıklamalarda bulunan Denizli Büyükşehir Başkanı Osman Zolan, “Proje tamamlandığında Büyükşehir Belediyesine 50 milyon TL civarında bir gelir sağlanabilir” açıklamalarında bulundu.

İhale, Denizli Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonunda gerçekleşti. İhaleye Belediye Genel Sekreteri Mustafa Ünal başkanlık yaptı. İhaleye 3 firma başvurdu ve bu firmalardan yalnızca iki tanesi başvuru belgelerini sundu. İhaleyi kazanan firma ise Zorlu Holding.

Denizlide yenilenebilir enerji yatırımını Zorlu yapacak

Böylece zorlu holding denizlide yenilenebilir enerji yatırımını yapmaya hak kazandı.

zorlu holding logoZorlu Holding kiraladığı yer başına yıllık 3 milyon TL ücret ödeyecek. Ayrıca firma işletme cirosundan Büyükşehir Belediyesine %19 pay verecek. İhale aşamasından sonra alanda fizibilite çalışmaları yapılacak. Fizibilite raporundan sonra işletmeye faaliyetlerine başlayabilecek. Şimdilik 25 yıllığına kiralanan alan ilerleyen zamanda 35–45 yıla kadar kiralanabilecek.

Kiralama sözleşmesinde yer alan maddelerden bir tanesi de, Belediyenin alacağı pay ile ilgili. Belediye her yıl alacağı payı TÜFE ve ÜFE oranlarına göre artırabilecek. Projenin hayata geçmesi ile birlikte çok yönlü bir kazanım söz konusu. Yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak üretilen elektrik enerjisi, temiz enerji olacak ve çevreye olumlu yönde katkıları olacak. Belediye bu girişimi ile iyi bir gelir elde edecek.

En büyük kazanım da Denizli halkına ait. Bilindiği üzere ülkemizde elektrik enerjisi yeterli bir durumda değil ve enerjinin büyük bir kısmı doğalgaz santrallerinden sağlanıyor. Her yıl yüksek bedeller ile birçok ülkeden doğalgaz satın alınıyor. yenilenebilir enerji kaynaklarının artması ile birlikte, enerjiye olan bağımlılık da düşmüş olacak. Böylelikle ülke ekonomisine büyük oranda katkı sağlanmış olacak.

Önümüzdeki günlerde denizlide yenilenebilir enerji alanındaki yatırımların artacağı da belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here