Derece İşareti Nedir? Nerelere Eklenebilir?

0
710

Ofis programlarını kullanırken ya da bilgisayarda doküman hazırlarken zaman zaman bazı özel karakterleri kullanmaya ihtiyaç duyarız. Bu özel karakterlerden birisi de derece işaretidir. Günlük hayatta çok sık kullandığımız derece işareti, özellikle resmi dokümanlarda sıkça karşımıza çıkar. Peki nedir bu derece işareti? Nerelerde kullanılıyor?

Derece İşareti Nedir?

Başta sıcaklık değerlerini belirtirken kullanılan derece işareti; sıcaklık, açı gibi sayısal verilerle beraber yer verilen tipografik semboldür. Her ne kadar açı değerlerini belirtirken kullanıyor olsak da genel olarak sıcaklık hakkında sayılar bir ifade belirtilirken kullanılır.

Şekil olarak değerlendirecek olursak derece işareti, küçük bir çember şeklinde tanımlanabilir. Sayısal sıcaklık değeri ya da açının belirtildiği sayıların üst köşesinde yer verilir ve bu şekilde sayının bir dereceyi ifade ettiği anlaşılır.

Hangi Programlarda Eklenebilir?

Bilgisayar ortamında birçok programda ya da belgede derece işaretini yapabilirsiniz. Bir sınıflama yapmak istersek:

Office Uygulamalarında: Microsoft tarafından sunulan Word, Excel, PowerPoint gibi uygulamalarda herhangi bir belge hazırlarken, belli yöntemleri kullanarak kolayca derece işaretine yer verebilirsiniz.

İnternet Tarayıcılarında: Yine özel sembolleri destekleyen platformlar arasında yer alan internet tarayıcılarında da derece sembolünü kullanmanız mümkün. Bir arama yaparken arama çubuğuna işareti ekleyebilirsiniz. Çoğu tarayıcı bu sembolleri destekliyor.

Not Defteri: Sadece Office uygulamalarında değil, günlük notlarınızı almak için kullandığınız not defteri belgesinde de istediğiniz yere derece işareti derece sembolünü ekleyebilirsiniz. Bunun için de bir sınırlama yok.

PDF Belgeleri: Özellikle resmi dokümanlarda genelde PDF formatı tercih ediliyor. PDF belgelerinizi de düzenlerken sembolü ekleyebilirsiniz.

Sosyal Medya Platformları: Facebook, WhatsApp Web gibi sosyal medya ve anlık mesajlaşma platformlarında da bu tür semboller destekleniyor. Mesaj bölümlerine ya da gönderi alanlarında bir paylaşım hazırlarken de istediğiniz yere sembolü eklemeniz mümkün.

Derece İşareti Nasıl Yapılır?

Nerede kullanıldığı ve ne olduğundan söz ettikten sonra, gelelim bu sembolün nasıl yapılacağına. Hemen her platform için kullanabileceğiniz yöntemler var. Derece işaretinin nasıl yapılacağını ve tüm bu yöntemleri görmek için aşağıda yer alan bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Nasıl Yapılır: https://help724.com/derece-isareti-yapma-yontemleri/

Kaynak: Help 724

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here