Dev Şirketten Büyük Enerji Hamlesi

0
823
Dev Şirketten Büyük Enerji Hamlesi
Dev Şirketten Büyük Enerji Hamlesi

Dev Şirketten Büyük Enerji Hamlesi geldi. Suudi Arabistan’a ait olan enerji şirketi Saudi Aramco’nun CEO’su Amin Nasser, enerji teknolojilerine alanında yatırımın fazlalaştırılması gereğini ifade ederek, “İlerleyen yıllarda, genel olarak 10 yılda piyasada doğalgaza ait payı çoğaltmak amacıyla 23 milyar dolar yatırım yapılacak. Doğalgaz kullanımını teşvik etmek için çalışacağız.” diye konuştu.

CEO Amin Nasser, global iletişim sponsorunun olduğu 22. Dünya Petrol Kongresi’nde gerçekleştirdiği açıklamada, enerji sektöründe farklı alternatif sistemlerin ön plana çıkarıldığını fakat bu alternatif sistemlerinin direkt olarak petrol ile rekabet edebilecek duruma ulaşamadığını ifade etti. CEO Nasser, küresel enerji isteğinin devamlı şekilde ilerlediğini ve bununla paralel bir şekilde enerji tüketiminin de fazlalaştığını söyledi. Enerji piyasalarında bir geçiş zamanı yaşandığını belirten CEO Nasser, “Bu zaman içerisinde çeşitli kaynaklara yönelmek uzun ve karmaşası yüksek bir olgu. Öncesinde tecrübe edindiğimiz bütün süreçlerden çok daha karışık bir süreci vurguluyoruz. Yakın bir zamanda meydana gelebilecek herhangi bir farklı temiz enerji kaynağının sadece kendi başına bütün enerji ihtiyacını giderebileceği kanaatinde değilim” dedi.

Alternatif Kullanım Yaygınlaşacak

CEO Amin Nasser, önümüzdeki yıllarda petrol ile gazın beraber aynı alanda bulunmayı sürdüreceğini fakat farklı kaynak kullanımının da seri olarak yaygınlaştırılması gerektiğini ifade etti.

Petrol fiyatları seviyesinin düştüğü şu dönemde sektörle alakalı tecrübelerinin daha da fazlalaştığını ifade eden CEO Nasser, şu şekilde konuştu:

“Enerji bakımından kapasitemizi güçlendirme çalışması yapmalıyız. Bizim kendi güvenliğimiz ile çevre güvenliğine herhangi bir zarar verilmeden maliyetleri göz önünde bulundurmalıyız. Ar-Ge ile inovasyon çalışmalarına, yeşil enerjiye verilen önemi artırmalıyız. Gelecek 10 yılda piyasada doğalgaza ait payları artırmak amacıyla 23 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyoruz. Doğalgazın kullanımını artırmak için teşvik edici çalışmalar yapacağız. Fosil yakıtı olan motorların kullanımını yok etmek durumundayız ve bu nedenle düşük emisyona katkı sağlayacağız. Bir tek, 1 milyar dolar olan yatırımı bu teknolojilere gerçekleştirdik. Ayrıca sera gazı emisyonunu büyük ölçüde azaltmak amacıyla petrokimyasal ürünlerde iyi petrol ürünlerinin kullanılması için özen gösteriyoruz.

Hollanda’ya ait enerji şirketi Shell’in Üst düzey Yöneticisi van Beurden de yaygınlaşan küresel enerji isteğinin yanı sıra sera gazı emisyonlarını azaltmak için çaba sarf ettiklerini belirtti. Beurden, “Altını çizerek söylüyorum yenilenebilir enerji kaynaklarındaki gelişmeler, piyasada bulunan maliyetleri düşürerek daha da düşmesi beklentisini artırdı. Bunların tümü dünya için güzel haberlerdir. Gerçekleşen bu değişiklikler bizim gibi enerji şirketlerine de fırsat tanıyor.” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here