Dikkat ! Güneş Panellerine Zam Gelecek

2
1717

Türkiye’de güneş enerjisi ve Güneş Panelleri ile elektrik üretmek çok maliyetli , birde bunun üstüne yeni bir gümrük yasası çıktı ki , bu güneş enerjisi ile elektrik üretmeyi iyiden iyiye maliyetli hale getirecek. Ekonomi Bakanlığı tarafından İTHALATTA GÖZETİM UYGULANMASINA İLİŞKİN TEBLİĞ resmi gazetede 19 Kasım 2015 tarihinde yayınlandı.

Resmi gazetede yayınlanan bu tebliğe göre eşya tanımı “Güneş Pili (yalnız güneş panelleri)” olarak tanımlanmıştır.

Güneş Panelleri

Güneş PanelleriGüneş Panelleri bu tebliğ ile sadece Ekonomi Bakanlığı tarafından verilecek olan Gözetim Belgesi ile ithal edilebilecek.Gözetim Belgesinin örneğine yazımızın altında bulunan linklerden ulaşabilirsiniz.

Gözetim belgesini almak için , resmi gazetede yer alan Ek-1,Ek-2,Ek-3,Ek-4,Ek-5 ve Ek-6 ‘daki formların eksiksiz bir şekilde doldurarak İthalat Genel Müdürlüğüne verilmesi gerekiyor.

Gözetim Belgesi ile Neler Değişecek ?

– Gözetim belgeleri sadece 6 aylık olarak ithalatçıya verilebilecek.

– Gözetim belgesi almayanlar KDV2 vergisini en az 3 kat olarak ödeyecek,yani bu belge olmadan ithalat yapmak imkansız gibi bir şey olacak.

– Türkiye güneş enerjisi iç piyasasında doğal olarak güneş paneli fiyatları artacak.

– İthalatın büyük bölümünün Çin’den yapıldığını düşünürsek , piyasadaki Çin Güneş Panellerinin varlığı ciddi anlamda azalacak ve kaliteli güneş panellerinin varlığı artacak.

– Yerli üretim güneş panellerine talepler artacak.

Peki Bu Tebliğ Ne Zaman Yürürlüğe Girecek ?

Güneş paneli ithalatına yönelik tebliğ 19 Aralık 2015 tarihinde resmi olarak yürürlüğe girecek.

Sonuç olarak , güneş enerjisi ile elektrik üretim işleri ile uğraşanlar güneş paneli stoklarını arttırabilir,tabiki buda bir risk neticede , çünkü güneş panelleri yabancı kur ile satılıyor ve türkiye’de dolar/euro kurunun ne olacağını bilemiyoruz çünkü günlük hayatta en ufak bir olay olsa yabancı kur artıyor veya azalıyor.

2 Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here