Diyarbakır Belediyesinden Büyük Bir Yenilik

0
1086
diyarbakir-belediyesi-gunes-santrali
diyarbakir-belediyesi-gunes-santrali, diyarbakır güneş santrali,diyarbakır ges

Yenilenebilir enerji kaynakları alanında gösterilen faaliyetlere bir yenisi daha eklendi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yapımına başlanan güneş enerjisi santrali, diğer illere de örnek olması bakımından büyük önem taşıyor.  Geçtiğimiz aylarda temel atma töreni gerçekleştirilen güneş enerjisi santrali, il için büyük önem taşıyor. Güneş enerjisi santralinin yapımına, Diyarbakır Şehirlerarası Terminal İşletmelerinin otoparkında başlandı.

Temel atma töreninde büyükşehir belediyesinin eş başkanlarından olan Gültan Kışanak ve Fırat Anlı hazır bulundu. Ayrıca santralin temel atma töreninde HDP Grup Başkan vekili Çağlar Demirel ve HDP Diyarbakır milletvekillerinden Nursel Aydoğan’da katılım gösterdiler.

Projenin yatırım bedeli 3 milyon 940 bin TL olarak açıklandı. Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Deniz Kıraç yaptığı açıklamada, “buna benzer bir projenin daha önceden Sümerpark’da hayata geçirildiğini” belirtti. 15 Aralıkta tamamlanması öngörülen GES projesi, Sümerpartaki GES ile birlikte toplam 1,2 MW enerji sağlayacak. Temiz ve yenilenebilir enerji ile sağlanan enerji sayesinde günlük 3 ton ithal kömür kullanımı engellenecek.

Kömür kullanımının çevreye ciddî etkileri bulunuyor. Günlük 3 ton kömür kullanımı, doğaya 7 ton karbon salınımı anlamına geliyor.

Diyarbakır belediyesi güneş santrali projelerine devam edecek

Yeni projeler için de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları hızla devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda GES projeleri üzerinde ağırlıklı olarak durulacak ve daha fazla proje hayata geçirilmeye çalışılacak. Belediyeden gelen açıklamaya göre, elektrikle çalışan araçların kullanımını artırmaya yönelik olarak da çalışmaların yapıldığı ve bu kapsamda şarj istasyonları kurulacağı belirtildi.

diyarbakir-belediyesi-logosuBüyük kentlerde artan karbon salınımı, insan sağlığını olumsuz yönde etkiliyor ve çevreye zarar veriyor. GES projelerinin artması ve yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılması, gelecekte daha temiz bir çevrenin oluşmasına katkı sağlayacak.

Diyarbakır’da temeli atılan GES projesine Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın da desteği bulunuyor. Bu Tesis sayesinde ayrıca kış aylarında sorun olan ısınmada büyük ölçüde çözülebilecek.

Diyarbakır’da çalışmaları devam eden yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin olarak kullanılması, diğer illere de örnek olacak nitelikleri taşıyor. Gelecek zamanda ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarının çoğalması ve yaygınlaşması ile birlikte, daha temiz ve yaşanılabilir bir çevreye sahip olabiliriz. Çevrenin kirlenmesinden ve ekolojik dengenin bozulmasından kaynaklanan sağlık problemleri de ilerleyen dönemlerde bu sayede azalacaktır.

Diyarbakır ili yaz aylarında çok fazla güneş alan bir konuma sahip. Yaz aylarında ortalama sıcaklık değeri 22,5 derecelere ulaşıyor. Yılın dört ayı sıcaklıklar bu şekilde devam ediyor. Yılın dört ayı GES tesislerinde enerji depolanabilecek ve kış ayları boyunca kullanılabilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here