Doğa Dostu Evler – Bölüm 2

0
3208
doğa dostu evler

Doğa Dostu Prefabrik Ev

Doğa Dostu Prefabrik EvYukarıda fotoğrafı görülen doğa dostu evler ,İspanya Cedeira’da MYCC firması tarafından sadece 3 günde tamamlanmıştır.
Çatı ve yan bölümler Viroc, çimento, ahşap talaşı ve hafif prefabrik karışımı ile kaplanmıştır.
Yeniden fabrikada kontrol edilmek üzere toplamda iki hafta, montajı esnasında ise 3 gün harcanmıştır.
Prefabrik ev enerji verimliliği yüksek standartlara sahiptir. Hızlı inşaat süresi emisyonlarını en aza indirir ve sınırlı kaynakların verimli kullanımını sağlar. Bu ev doğa dostu evler listemizde yerini alıyor.

California Üniversitesi The Solar Wind Pavillion

California Üniversitesi The Solar Wind PavillionSolar Wind Pavillion California Eyalet Üniversitesi tarafından 300 öğrenci ve öğretmenin çevre dostu bir ortamda bulunması için konsept olarak tasarlanmıştır. Tasarım, lambiri konsantrik halkalar içeren bir çatı ve 150 metrelik bir rüzgar jeneratöründen oluşur. Tasarım, kampüse doğru akan elektriği temsil edecek şekilde tasarlanmıştır. Gerçekten doğa dostu evler için güzel bir örnek.

Masdar Eko Şehir

Masdar Eko ŞehirDoğa dostu evler sıralamasında ,Abu Dhabi de bulunan Masdar şehri var. Bu şehir dünyanın ilk eko şehri olması için planlanmıştır. Toplamda 6 bin metre karelik bir alanda 50.000 insanın barınacağı şekilde tasarlanmıştır.
Şehirde elektrikli olmayan bütün araçlar yasaklanacak, şehrin enerji ihtiyacı ise tamamen güneş enerjisi ile sağlanacaktır.
Mimarlar binaları komşuları ile yakın olmaları ve birbirlerinin gölgesinden faydalanmaları için yeterli yakınlıkta konumlandırmışlar.
Bir hayal gibi gelse de manyetik araçlar ile şehri etrafında taksi hizmeti gibi dolaşmak mümkün olacaktır.
10 yılda tamamlanması beklenen proje için 15-30 milyar dolar arası maliyet tahmin edilmektedir.

Geri Dönüştürülmüş Lastik Evi

Geri Dönüştürülmüş Lastik EviLastiklerden ev yapmak bir çok işe yarar; doldurma işlemi iyi olur, geri dönüşüm için pahalıdır ve izolasyon malzemeleri ile kullanımından bir çok imkan sunmaktadırlar. Bu evde doğa dostu evler listemize girmeyi hak ediyor 🙂

Cam Şişe Evi

Cam Şişe EviNevada Ryolitte’de Tom Kelly tarafından yapılmış olan cam şişe evi yeni bir buluş değil, zira 1929 lerde 51.000 şişe ile yapılmış evin olduğu bilinmektedir. Şişelerin sağlamış olduğu hava sirkülasyonu ve yalıtım gayet tatmin edicidir.

Plastik Şişe Evi

Plastik Şişe EviHonduras merkezli Eco-Tec firması tarafından 8.000 plastik şişe ile üretilmiştir. Şişeler çamur ve çimento ile karıştırılarak kullanılmış ve uzun ömürlü bir yapı inşaa edilmiştir.

Güneş Pod Evi

Güneş Pod EviMerkür Evi, Architecture and Vision firması tarafından Venedik Sanat Bienalinde sergilendi. Pod güneş panelleri dış kaplamasında İtalyan Carrara mermerinden yapılmış ve güçlendirilmiş bir mobil güneş enerjisi ortamı da oluşturulmuştur.

Bitki Duvarı

Bitki DuvarıOregon Portland’da Federal hükümete bağlı bir bina 20 metre yüksekliğinde bitkiler ile kaplanmıştır. Bu işlem sonrasında yetkililer 282.000$ lık bir tasarrruf sağladıklarını belirtmiştir.
Bitki duvarının binanın sıhhi tesisatına bağlı olarak çatı ve yağmur suları ile sulanmaktadır.

Dünyanın En Büyük Tahta Binası

Dünyanın En Büyük Tahta Binasıİnşaat endüstrisi insan yapımı karbon emisyonunun 40%’ından sorumludur.
Ahşap binaların imalatı ve montajı geleneksel yöntemlere göre çok daha az karbon yayar. Mevcut teknoloji ile 20 veya 30 hikayeleri uzun boylu ahşaptan yapılmış binalar inşa etmek mümkündür.
Aşağıdaki fotoğrafta görültüğü üzere bina Norveç’te inşa edilmesi planlanan Barents Sekreterliği ofisi ve kültürel kulesi olarak adlandırılıyor. 16 ila 17 katı ile dünyanın en yüksek ahşap binası olmaya hazırlanıyor.
Bina çevredeki doğal ve geri dönüşümlü malzemeler kullanılarak inşa edilecek olup, özellikle biyo gaz üretme ve biyolojik olarak parçalanabilen ev ve sanayi atıkları kullanılacaktır. Oslo merkezli Reiulf Ramstad Architects firması tasrımcıları sürdürülebilir bina ve karbon tarafsızlığı üzerinde duruyor.
Bir başka büyük ahşap gökdelen projesi de Chicago’nun güneyinde yer alıyor. Projede konut, mağazalar ve bir de kütüphane bulunması planlanıyor.

Karton Ev

Karton EvKüçük bir Avustralya tasarım ortaklığı şirketi Stutchbury ve Pape, Ian Buchan tarafından tasarlanan bu plastik kaplamalı modüler karton ev, Sydney Üniversitesi Konut Araştırma Birimi Fell tarafından yaklaşık 35.000 $ bir maaliyetle tasarlandı.
Karton Ev, geri dönüşümlü kartondan yapılmış parçalardan oluşuyor. Minimal sabitleme kullanılarak 6 saat içerisinde kolaylıkla monte edilebilmektedir.
Evlerin altlarında kullanılan su depolama tanklarının malzemelesi HDPE den oluşan çatı kaplaması ile çatı su geçirmez hale geliyor.
Ev ömrünün sonuna geldiğinde toplamda 12 m3 yer, 39 ağaç ve 30.000 litre sudan tasarruf ettirmiş oluyor.

Ağaçevler

AğaçevlerCosta Rica Golfo Dulce’nin 6 mil uzağında olan Finca Bellavista’da ağaçevlerin olduğu bir tesis bulunmaktadır. Evler 150 basamak yüksekliğinde bulunuyor ve içerisinde yaşayanlar tesisin yanından geçen nehirden tribün vasıtası ile sağladıkları enerjiyi kullanabiliyorlar.
Her ağaçev ortak elektrik dağıtım noktasına bağlanıyor. Her evin içerisinde su ihtiyaçlarını giderebilmek için yağmur suyunu temizleyen bir sistem bulunmakta. Tüm evlerde ayrıca yaşayanların ihtiyaçları doğrultusunda belirlenmiş materyaller bulunuyor.
Ağaçevlerin maliyeti ise 49.000$ ile 65.000$ arasında değişiyor. Her evin kendine has bir manzarası olması ve büyüklüğü sebebiyle fiyatlar çeşitlilik gösterebiliyor. Evlerin inşaa maliyetinin ise 15.000$ ile 50.000$ arasında olduğu tahmin ediliyor.
Tesise ulaşım Finca Bellavista’ya kadar araçlar ile, oradan sonra platformlar ile sağlanıyor.

Doğa Dostu Kuleler

Doğa Dostu Kuleler

Yapım aşamasında olan sıfır emisyonlu Bionic-Arch, eski Tayvan hava alanı yerine yapılacak. Şehir planlayıcıları “canlı vaha” olarak adlandırdıkları projeyi teknolojinin son şartları ile sürdürülebilirliğe dönüştürmek istiyorlar.

Vincent Callebaut Architects tarafından Bionic-Arch% 100 kendine yeterli CO2 sıfır emisyon ile olacak. Bu duvarlar ve yüksek bahçeleri, dikey ormanlar ve peyzajın yanı sıra yaşayan cepheleri içerecektir.

Bu güneş ve rüzgar enerjisi botanik ve biyo-teknolojiler kullanarak  bina sakinleri için güç üretimi sağlar.

Prefabrik Evde Yaşam

Prefabrik Evlerde YaşamDoğa dostu evler i oluşturmadan önceki en büyük sıkıntının bu işin maliyeti ve limitli kaynakların kullanılması olduğu düşünülüyordu. Sosyal çelişki olarak doğa dostu evlerin daha zengin özel kişiler tarafından kullanılabileceği tartışılıyordu. Fakat, Amerikan Firması Living Homes ilk düşük bütçeli C6 projesini duyurdu.

New Orleans’ın Lower Ninth Ward bölgesindeki kasırga felaketinden sonra Brad Pitt ve mimar William McDonough tarafından sponsore edilen 150 evi, kar amacı gütmeden inşaa ettiler.  C6 projesinin her satışından da belli bir bütçeyi Make It Right projesini desteklemek için kullandılar.

Her C6 satışından elde edilen gelirin bir kısmı Make It çabaları desteklemeye yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here