Donald Trump Güneş Panelleri için Ek Vergi Getirdi !

0
584
donald trump güneş panelleri

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, ABD’li üreticilere zarar verdiği nedeniyle ithal edilen güneş panelleri ile çamaşır makinelerine ek gümrük vergileri eklediğini açıkladı.

ABD Ticaret Temsilciliğinden yapılan açıklamaya göre, Donald Trump, ithal edilen bu güneş panelleri ve çamaşır makinelerine bu sene içerisinde geçerli olmak koşuluyla %30 ve ardından %20 ek gümrük vergisini onayladığını açıkladı.

Donald Trump yönetiminin NAFTA’yı tekrar görüşmeye açmasından beri en ciddi yaptırım olarak görülen verdiği gümrük vergisi kararının, ABD’li imalatçıların, Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Ticaret Komisyonu’na yapmış oldukları ihbarlar üzerine Trump’ın bu kararı aldığını açıkladı.

Yapılan açıklamada, ITC’nin ABD’li imalatçılar, güneş panelleri ile birlikte çamaşır makinelerinin ithalatından çok ciddi bir biçimde zarar gördüğünü tespit ettiği ve bu durumdan sonra Başkan Trump’a söz konusu iki ürüne ek gümrük vergisi uygulanması gerektiğinin tavsiyesinde bulunduğu açıklandı.

Vergiler, güneş panelleri için dört, çamaşır makineleri için ise kesintisiz üç yıl sürecek.

Güneş panellerine yönelik sürenin dört, çamaşır makinelerine yönelik sürenin üç yıl yürürlükte olacağını belirtilen beyanda, bahsi geçen oranların her sene yavaş yavaş azaltılacağını bildirildi.

Buna göre büyük kısmı Çin’den getirilen güneş panelleri ve güneş pillerine bu yıl %30, seneye ise %25, 2020’de ise %20 ve son olarak 2021’deise bu oran %15 olarak belirlendi.

Yurt dışından getirilen çamaşır makineleri ise bu sene %20, seneye %18, 2020’de %16 gümrük vergisi ekleneceği bildirildi.

Bu karar Amerikalı tüketicileri olumsuz etki edebilir

Trump yönetiminin imalatçılarını koruyan ticari adımlarından sonuncu olan bu gümrük vergisi kararı, ABD’li imalatçıları mutlu ederken, yenilenebilir enerji sektöründe var olan şirketleri ve birçok çevreci örgütleri ise bu karara tepki gösterdi.

Amerika’daki Güneş Enerjisi Endüstrisi Derneği, mevcut sektörde çalışmakta olan 260.000 işçinin ¼’ünün, yurt dışından getirilen güneş panellerine verilen gümrük vergisinden dolayı işten çıkarılabileceklerini açıkladı.

Amerikan Yenilenebilir Enerji Konseyi ise güneş panellerine yönelik getirilmiş olan bu ek gümrük vergisinin, elektrik faturalarını da arttıracağı açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here