Dünyanın En Büyük 6. Güneş Santrali Mersinde Kuruldu!

1
1076
dünyanın en büyük 6. güneş santrali

Dünyanın en büyük 6. güneş santrali mersinde kuruldu. Mersin’de bulunan düzcam fabrika çatısına kurulan ges, avrupa’nın en büyük 2., dünyanın ise en büyük 6. güneş santrali olma özelliğini taşımaktadır.

2017 yılının nisan ayında yapımına başlanan güneş enerjisi santrali 2017 yılı kasım ayı itibari ile tamamlanmıştır. Tarsus organize sanayi bölgesinde bulunan düzcam fabrikasının çatılarına yerleştirilen güneş santrali oldukça büyük.

Dünyanın en büyük 6. güneş santrali olan düzcam güneş santralinde kullanılan güneş panellerinin camları da, şişecam firmasının ürettiği enerji camlarından temin edilmiştir. Bu devasa projenin maliyeti ise yaklaşık 22 milyon TL‘yi bulmuştur.

Düzcam güneş santralinde kullanılan güneş panellerinin camlarının toplam metrekare büyüklüğü ise 38.000 metrekare‘yi geçmiştir. Şişecam’ın fabrikası olan düzcam fabrikası, bu büyük güneş santrali sayesinde yıllık 3.457 ton karbondioksit salınımının da önüne geçmiştir.

Şişecam firması, toplam kurulu gücü 6.2 MW olan düzcam güneş santrali yatırımı ile yenilenebilir enerji alanında yaptığı yatırımlara hızla devam etmektedir. Firmanın 2022 yılı yenilenebilir enerji hedefi ise 12 MW kurulu güce ulaşmaktır.

Tamamen Yerli Üretim

Çatı tipi güneş santrali olma özelliği taşıyan düzcam güneş enerjisi santralinde kullanılan güneş panelleri %100 yerli. Güneş panellerinde kullanılan enerji camları da şişecamın kendi üretimi ve yerli.

Toplam 23.804 adet güneş paneli‘nde kullanılan enerji camları, türkiye’nin tek yerli güneş paneli camı üreten firması olan şişecam markasına ait. Enerji camları, güneş ışığını %94 oranında güneş hücrelerine geçirebiliyor. Bu sayede güneş enerjisinden daha fazla verim elde edilebiliyor.

Bu camların teknolojisi ise kısaca şu şekilde;

Düşük demir içeren buzlu cam üzerine, yüksek performanslı anti-reflektif kaplama yapılıyor. Bu sayede camın ışığı yansıtma özelliği minimuma indirilirken, ışık geçirgenliği arttırılıyor. Bu sayede güneş hücrelerine daha fazla güneş ışığı ulaşıyor ve güneş paneli verimi artıyor. Firmanın paylaştığı verilere göre, enerji camları sayesinde güneş panellerinin ürettiği elektrik %9 daha fazlaymış.

Şişecam firması sadece güneş enerjisine yatırım yapmıyor. Aynı zamanda diğer yenilenebilir enerji kaynakları ile alternatif enerji üretim yöntemlerini de kullanıyor. Firmanın aynı fabrikasında 2016 yılında kurduğu birde atık ısı ile elektrik üretimi santrali bulunmaktadır. Bu santral atık ısıdan enerji üretmektedir. Kurulu gücü ise 5.5 MW‘tır. Toplam maliyeti ise 9.1 milyon euro‘yu bulmuştur.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here