Dünyanın En Büyük Güneş Enerji Santrali Hindistan’da Açıldı

0
1691
dünyanın en büyük güneş enerji santrali
dünyanın en büyük güneş enerji santrali

Hindistan güneş enerji santralinde yeni bir rekora imza attı. Kamuthi güneş santralinin fotoğrafları geçtiğimiz günlerde sosyal medya ortamında paylaşıldı. 10,36 kilometre karelik alanda inşa edilen tesis 2,5 milyon güneş paneline sahip. Kamuthi bölgesinde kurulan santralin tamamlanması için 8 ay gibi bir zaman harcanmış. Böylece hindistan dünyanın en büyük güneş enerji santrali yapımını tamamlamış oldu.

Dünyanın en büyük güneş enerji santrali olan kamuthi güneş santrali 2,5 milyon panelden toplam 648 megawatt elektrik enerjisi üretiyor. Ve bu rakam 150 bin evin elektrik ihtiyacının karşılanması demek oluyor. Ancak Hindistan bu tesisle de yetinmeyecek. 2022 yılına kadar ülkede 60 milyon eve yetecek elektrik enerjisi sağlanması için çalışmalar başladı. Ayrıca ülkenin hedefinde 2030 yılına kadar fosil yakıt kullanımının yarı yarıya azaltılması var.

Hindistanda ki dünyanın en büyük güneş enerji santrali ile fosil yakıt tüketimi azalıyor!

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Hindistan’da fosil yakıt tüketimi korkunç boyutlarda ve dünya sıralamasında 3.cü sırada yer alıyor. Hindistan önümüzdeki yıllarda Çin ve Amerika’dan sonra yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı konusunda lider olmak istiyor.

dünyanın en büyük güneş tarlasıEğer Hindistan hedefini gerçekleştirebilirse, Paris İklim Değişikliği Anlaşmasında vermiş olduğu sözü de yerine getirmiş olacak. Şu anda bile fosil yakıtlardan tamamen olmasa da kısmen kurtulmanın çabası içerisine girmiş durumdalar.

Şili ve İspanya ülkelerinin de güneş enerji sistemleri konusunda çabaları var. Ancak Hindistan bu ülkelerden bir adım önde diyebiliriz. Hem ülke sıcak, hem de güneş enerji sistemlerine oldukça fazla yatırım yapıyorlar.

Bu makalede ilginizi çekebilir: Dünyanın En Büyük Güneş Santralleri Listesi

Şili şu anda elektrik enerjisi ihtiyacının birçoğunu, güneş enerjisinden sağlıyor. İngiltere ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, 2025 yılına kadar bütün kömür santrallerini kapatacağını ve enerjisinin birçoğunu yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayacağını açıklamıştı.

İspanya’da bu konuda kararlı görünüyor. Geçtiğimiz günlerde İspanya enerji ihtiyacının tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayacağını duyurmuştu. Bu günlerde İspanya 16 milyon evin elektrik ihtiyacını yalnızca rüzgârdan karşılıyor.

3. dünya ülkelerinde ise durum şu anda iyi değil diyebiliriz. Bu ülkelerin yatırımlarını hızlandırması ve potansiyellerini daha fazla değerlendirmesi gerekiyor. Ayrıca bu ülkelerin yenilenebilir enerji sistemlerine geçmeleri ile birlikte enerji maliyetleri de oldukça düşecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here