Dünyanın En Büyük Yüzen Güneş Santrali Çin’de Kuruldu!

0
2174
Dünyanın En Büyük Yüzen Güneş Santrali, yüzen güneş santrali, yüzen güneş paneli, yüzen güneş enerjisi, yüzen güneş tarlası
Dünyanın En Büyük Yüzen Güneş Santrali, yüzen güneş santrali, yüzen güneş paneli, yüzen güneş enerjisi, yüzen güneş tarlası

Yüzen güneş santrallerini sanırım birçok kişi duymuştur. Ülkemizde de yüzen güneş enerji santrali yapımıyla ilgili çalışmalar bulunmaktadır. Ancak, çin yine büyük ve güzel bir projeye imza atmış durumda. Dünyanın en büyük yüzen güneş santrali Çin’in Huainan kentinde kuruldu.

Bu devasa yüzen güneş santrali tam olarak 40 MW kurulu güce sahip. 40 MW’lık bu güneş santrali gerek tasarım gerek diğer ekolojik ve çevresel faydaları ile birçok özelliğe sahip. Yüzen güneş santrallerinin en önemli özelliği arazi ihtiyacının bulunmamasıdır. Böylece tarımsal faaliyetlerin yürütülebileceği araziler de korunmuş oluyor.

Bir diğer özelliği ise su yüzeyinin üzerini örttüğü için suyun buharlaşmasını minimum seviyeye indiriyor. Ayrıca, suyun vermiş olduğu serin hava sayesinde güneş panellerinin verim kaybı da ciddi anlamda azalıyor.

40 MW gücünde dünyanın en büyük yüzen güneş santrali !

Çin daha önceki yıllarda da 40 MW’lık bu yüzen güneş santralinin kurulduğu bölgede 20 MW büyüklüğünde yüzen güneş santrali yapmıştı. Çin hükümeti güneş enerji santrallerine çok fazla önem veriyor. Önümüzdeki yıllarda çin’in tüm bölgelerine güneş santralleri kurmayı planlıyor. Hatta bu hedefini 2020 yılına kadar tamamlamayı düşünüyor.

Türkiye’de ise seferihisar belediye başkanı olan sayın Tunç Soyer beyin bir projesi bulunmaktadır. Başkan Soyer yüzen güneş santralini Seferihisar Barajı üzerine kurmayı planlıyor. Umarım bu proje gerçekleşir.

Diğer yazndan, sizlerle daha önce paylaştığımız ve konuyla alakalı olan detaylı bir yazımız daha var. Eğer incelemek isterseniz “yüzen güneş panelleri nedir” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here