Dünyanın en uzun rüzgar türbini seri üretime geçecek

0
2176
dunyanin-en-uzun-ruzgar-turbini
dunyanin-en-uzun-ruzgar-turbini,dunyanin-en-uzun-ruzgar-tribünü

Geçtiğimiz aylarda, Adwen ile LM Wind Power firması, dünyanın en uzun rüzgar türbini pervanesinin tanıtımı yaptılar. Adwen firması dünya genelinde açık deniz rüzgâr türbinlerini üretmesi ile biliniyor. LM Wind Power firması ise rüzgar türbini pervanesi üretiminde uzman olan bir firma. Geçtiğimiz aylarda iki firmanın ortaklaşa yaptıkları çalışmaların bir ürünü olan dünyanın en uzun rüzgar türbin pervanesi basına tanıtıldı.

Yenilenebilir enerjinin günümüzdeki öneminin daha iyi anlaşıldığı düşünülürse, dünyanın en uzun rüzgar türbin pervanesi olumlu bir gelişme olarak görülüyor. Rüzgar enerjisi günümüzde alternatif ve temiz enerjiler arasında yer alıyor. Çevreyi kirletmeden enerji üretmenin önemli olduğunu belirten LM Winde Power şirketi yetkilisi, uzun pervane açıklıkları ile rüzgar gücünden daha verimli bir şekilde yararlanılabileceğini belirtti.

Dünyanın en uzun rüzgar türbini Almanya’da enerji üretecek

Adwen firmasının ürettiği AD 8–180 isimli rüzgar türbini, 8 MW kapasiteye sahip ve 180 metre rotor çapında bulunuyor. LM Wind Power firmasının bu rüzgar türbini için ürettiği pervanenin uzunluğu 88,4 metre ve bu pervane şirketin Danimarka Lunderskov’da bulunan fabrikasında imal edildi. LM Wind Power firmasından yetkilinin yaptığı açıklamada, daha önce hiç bu kadar uzun bir pervane üretilmediği ve üretimde bazı zorluklarla karşılaşıldığı belirtildi.

world-biggest-wind-turbine

Üretim aşamasında karşılaşılan zorluklar aynı zamanda daha önce bilinmeyen bazı unsurların da keşfedilmesine yol açmış. Adwen firması yetkilileri ise bu kadar uzun bir pervanenin kendi sistemlerine entegre edilmesinin aylar süren çalışmalar sonucunda olduğunu açıkladı. Projenin ilk hedeflerinden bir tanesi daha az enerji üretim maliyeti oluşturmak olmuş. Rüzgar ve güneş enerjileri temiz ve yenilenebilir enerji olarak tanımlanıyor ve bu enerjilerde üretim maliyeti “seviyelendirilmiş enerji maliyeti” olarak biliniyor.

Seviyelendirilmiş enerji maliyeti, enerji üretim aracını bir defa ürettikten sonra üretim aracının kullanım süresince ürettiği enerjinin ilk maliyete oranı olarak tanımlanabilir. Adwen firmasının ürettiği 8 MW rüzgar türbini, enerji maliyetlerinin düşürülmesinde önemli bir yere sahip olacak gibi görünüyor. Boyutlarından dolayı rüzgar türbini yalnızca belirli yerlere konumlandırılabiliyor.

Açık deniz alanlarında kullanılamayacağını ve bakım işlemlerinin zor olacağını açıklayan firma yetkilileri, bu türbini şimdilik yalnızca kara alanlarında kullanabileceğiz açıklamasına yer verdi. Firmadan yapılan bir başka açıklamaya göre kanat, yakın bir zamanda Aalborg’un kuzeyinde test edilecek. Rüzgâr türbini tamamen bittiğinde ise Almanya’nın kuzeyinde kullanılmaya başlanacak. İlk olarak üretilen bu prototipin ardından seri üretime geçileceği de firma yetkilileri tarafından belirtilen konular arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here