Duvar Tipi Klima Seçiminde Öne Çıkan Özellikler

0
54

Yaz aylarının vazgeçilmezi ve kış aylarının olmazsa olmazı olan klimaların, hayatımıza konfor getirdiği kesin. Farklı alanlar için özel olarak üretilen farklı klima çeşitleri ile bu konfor her geçen gün katlanıyor. Firmalar bu ihtiyaç doğrultusunda birçok çeşit klima üretimine devam ediyor. Duvar tipi klima, bildiğimiz en eski klima çeşitlerinden biri. Evlerde ve çok da büyük olmayan ofislerde tercih edilen duvar tipi klimalar, iç ve dış üniteden oluşan basit bir yapıya sahiptir. Duvar tipi split klima olarak da adlandırılan modellerin, 7000 Btu/h ile 30 bin BTU/h kapasite arasında farklı seçenekleri mevcut. (BTU/saat: Klimanın bir saatte ortamdan taşıdığı ısı miktarı.) Eğer alanınız büyükse ve 30 binin üzerinde bir BTU/h değerine ihtiyacınız bulunuyorsa, duvar tipi klima yerine tavan tipi, gömme, salon tipi ya da asılı tavan tipi modelleri arasında tercih yapabilirsiniz. Peki, duvar tipi klima alırken başka nelere dikkat etmelisiniz?

Duvar Tipi Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Duvar tipi klima, hem kullanışlılık hem de fiyat açısından en çok tercih edilen ürünlerdendir. Duvar tipi klima fiyatları, klimanın vadettiği özelliklere göre farklılık gösterir. O nedenle klimanızı seçmeden önce yapmanız gereken ilk şey, alacağınız cihazın özelliklerine dikkat etmeniz.

  • Enerji verimliliğine dikkat: Klimada ilk bakmanız gereken özellikler; enerji verimliliği, kullanılan filtre ve BTU değeridir. Eğer enerji verimliliği diğerlerinden yüksek olan bir klima tercih ederseniz odanız daha kısa zamanda istediğiniz sıcaklık derecesine ulaşır ve aynı zamanda diğerlerine kıyasla daha az enerji harcarsınız. Haliyle bu da faturanıza olumlu olarak yansır.
  • Klima kapasitesinde alanın boyutu önemli: Duvar tipi klimanın kapasitesini seçerken odanın boyutunu göz önüne almalısınız. Kapasite düşük kalırsa odanızı yeteri kadar ısıtmaz ya da soğutmaz. Bu da demek oluyor ki, bulunduğunuz ortamdaki sıcaklık değişimini yeterince hissetmezsiniz. Tam tersi olarak odaya göre fazlasıyla büyük bir klima alırsanız, bu sefer de odanız hızla soğuyup ısınır. Cihazınız ortamın ısısını sabit tutabilmek için sürekli açılıp kapanır ve bu da enerji tüketiminin artmasına neden olur. Haliyle bu da faturanıza olumsuz olarak yansır. Klima hesabını uzman olmayan kişilerin yapması yanlış tercihlerde bulunmanıza yol açabilir. O nedenle klima hesabını uzman kişilere bırakmalı ve seçeceğiniz markanın yetkili servisine güvenmelisiniz.
  • Duvar klimasında gürültü seviyesi ve diğer özellikler: Evinizde ya da ofistenizdeki duvar tipi klima sesinin sizi rahatsız etmemesi için; gürültü seviyesinin az olduğu klimaları tercih etmelisiniz. Elbette buna göre de fiyat aralığı da farklı olacaktır. Ses seviyeleri şu şekilde değişir:
  • – 20 desibel (dBA) altı: Fazlasıyla sessiz klimalardır.
  • – 20-30 dBA arası: Sessiz klimalar olarak adlandırılır.
  • – 30-40 dBA arası: Orta sesli klimalardır.
  • – 40 desibel ve üzeri: Sesli klimalardır.

Fan hızı ayarı, akıllı göz özelliği, wifi ve uygulama kontrolü gibi özellikler de klimanızı kullanırken size tasarruf ve konfor sağlar. Odanın büyüklüğüne göre geniş hava girişine sahip olan klimalar da mevcuttur.

Marka Seçerken Servis Ağına Göz Atın

Seçeceğiniz klimanızın enerji verimliliği, BTU değeri ve birçok özelliğini belirledikten sonra yapmanız gereken belki de en önemli şey iyi bir servis ağına sahip doğru klima markasına yönelmenizdir. Geniş servis ağı ile öne çıkan Fujiplus, aradığınız duvar tipi klimayı size sunar. Kaliteli ürünlerle müşterilerini mutlu etmeyi başaran yerli ve milli marka, fiyat aralığı olarak da geniş bir sekmede yer alır. Siz de ekonomik klima fiyatları ile konforunuzu artırmayı isterseniz, Fujiplus’a göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here