Elazığ’ın Sarıgül Köyü’ne Güneş Tarlası Geliyor

0
708
Sarıgül Köyü’ne Güneş Tarlası

ORKÖY PV Projesi kapsamında köylerin yerinde, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretmesi ve tüketmesi planlanıyor. Bu proje dahilinde güneş tarlası kurulacak köylerden birisi de Elazığ merkeze bağlı Sarıgül Köyü. Hali hazırda 64 haneye sahip olan köy, güneş panellerinin kurulması ile tamamen yenilenebilir kaynaklardan elektriğini karşılamaya başlayacak.

Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından sağlanan 3,7 milyon dolar hibe ile Orman Genel Müdürlüğü tarafından projelendirilen ORKÖY PV, ilk etapta 4 sonrasında ise 300 köye güneş tarlaları kurulmasını öngörüyor. İlk 4 köy arasında seçilen Elazığ’ın Sarıgül Köyü’nün sakinleri, bu duruma çok mutlu olduklarını belirttiler. Hem evlerinin hem de meyve ve sebze bahçelerinin elektriklerini kurulacak güneş panellerinden karşılayacaklarını belirten köylüler, elektrik faturalarının önemli ölçüde düşmesini beklediklerini dile getirdiler.

Köylümüz Geri Dönecek!

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sarıgül Köyü Muhtarı Ahmet Aydın, projenin hayata geçirilecek olmasından dolayı başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bütün devlet yetkililerine teşekkür ettiklerini vurguladı. Bu proje için köylerinin seçilmesinin kendileri adına mutluluk kaynağı olduğunu söyleyen Muhtar Aydın, köyden göç edenlerin de bu proje sonrasında köylerine geri döneceklerine inandıklarının altını çizdi. Bu sayede hali hazırda 64 hane olan köy nüfusunun da artmasını beklediklerini deklare etti.

Projenin hayata geçmesi için 2-3 senedir çabaladıklarını belirten Muhtar Aydın, ihale sürecinin tamamlandığını vurguladı. Yakın zamanda yatırımların başlamasını ve hızla sonuçlanmasını umduğunu söyleyen Aydın, projenin köylerinin gelişmişlik düzeyini artıracağına inandıklarını ifade etti. Bu proje sayesinde köylünün hane, bağ ve bahçe elektrik ücretlerinin düşeceğini belirtti.

Köylü Projeden Memnun!

Köylerinde güneş tarlaları kurulması ile ilgili olarak konuşan köylülerden Kenan Çiçek de; kendisinin kayısı bahçesi bulunduğunu ve bu bahçe için yılda ortalama 7 bin TL elektrik faturası ödediğini söyledi. Köylerine kurulacak güneş enerjisi santrali ile bu faturanın önemli ölçüde azalmasını beklediğini ifade etti. Köy sakinlerinden Tufan Kaya da dört gözle bu projenin hayata geçmesini beklediklerinin altını çizerek; elektrik giderinin fazlalığından dolayı ekemedikleri ürünleri proje sonrasında artık ekebileceklerini vurguladı.

Elazığ merkezine göç eden arkadaş ve akrabalarının köye projenin hayata geçmesinin akabinde dönüş sağlayacaklarını söyleyen Tufan Kaya; projenin gerçekleşmesi ile hem kendilerinin, hem köylerinin, hem ülkemizin ve hem de bütün vatandaşların kazanacağına inandığını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here