Elektrik Tasarrufu Yapmak için 22 İpucu

3
57996

Elektrik tasarrufu yapmak ve elektrik faturasını düşürmek için birçok yöntem vardır. Bu yöntemleri elektrik tasarrufu için 22 İpucu şeklinde derledik. Yazımızda elektrik tasarrufu için pratik öneriler bulabilirsiniz. Buyrun, elektrik tasarrufu nasıl yapılır maddeler halinde kısaca bakalım. Bu yöntemler ile basit şekilde elektrik tasarrufu yapabilirsiniz.

  Elektrik Tasarrufu İpuçları

 1  Güneş Enerjisi Kullanmak

Bu yöntem ile elektrik faturanızı bedava yapabileceğiniz gibi aylık belli bir miktarda gelir de sağlayabilirsiniz. Tabi şuan için Türkiye’de ev tipi sistemlerin maliyet açısından bazı dezavantajları var. Ama offgrid bir sistem ile sadece buzdolabını güneş enerjisi ile çalıştırsanız dahi aylık en az 20-40 TL arası elektrik faturası tasarrufu sağlayabilirsiniz.

 2  Rüzgar Enerjisi Kullanmak

Bu yöntemde alternatif enerji ile elektrik tasarrufu sağlayabileceğiniz bir diğer yöntemdir. Hem çevreci hem de elektrik faturanızı bedava yapma şansı vermektedir.

 3  Termostat Sıcaklığını Sabitleme

Eğer su ısıtmak için termostat kullanıyorsanız, sıcaklığın derecesi ile oynayarak ciddi anlamda elektrik tasarrufu yapabilirsiniz. Termostatlar için tavsiye edilen sıcaklık dereceleri şunlardır; yazın 72-74 Derece ve kışın 70-72 derece olmalı.

 4  Enerji Tasarrufu için Uygulama Kullanmak

Eğer akıllı telefonunuz varsa enerji tasarrufu ile ilgili birçok uygulama indirebilirsiniz. Bu uygulamalar sayesinde hangi ev aletinin ne kadarlık elektrik tükettiğini de tespit edebilirsiniz. Bu uygulamalar sayesinde enerjiyi daha bilinçli kullanarak elektrik faturasından tasarruf yapabilirsiniz.

 5  Su Isıtıcısı için Yalıtım Yapmak

Evinizde kullandığınız su ısıtıcısının etrafına yalıtım yaparak %10 enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

 6  Buzdolabının Kapağını Sürekli Açmayın

Eğer buzdolabının kapağını sürekli ve sık sık açıyorsanız çok fazla enerji harcayabilirsiniz. Bu da elektrik faturasına doğrudan yansır. Bu yüzden buzdolabının kapağını çok sık ve uzun süreli açmayarak bir yılda çok fazla enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

 7  Mikrodalga Fırın Kullanın

Yiyeceklerinizi mikrodalga fırınlarda ısıtarak çok fazla enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Özellikle normal fırınlarda yemek ısıtmayla karşılaştırdığımızda %70 ‘e yakın enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

 8  Fırın Kapağını Sürekli Açmayın

Eğer fırında yemek pişiriyorsanız ve sürekli fırın kapağını açarak yemek pişti mi pişmedi mi diye bakarsanız çok fazla elektrik tüketiminiz olur. Çünkü fırın kapağını her açtığınızda ,fırının içindeki sıcaklık 20-30 derece birden düşer. Ve fırın eski sıcaklığa gelmek için daha fazla enerji harcar.

 9  Evinizde Dimmer Anahtar Kullanın

Dimmer anahtar ile evinizdeki aydınlatmaların voltajını ayarlayabilirsiniz. Böylece çok aydınlatmadan dimmer ile tasarruf sağlayabilirsiniz.

 10  Pişirme Kaplarınızı Değiştirin

Mutfakta cam pişirme kapları kullanarak yemekleri daha hızlı pişirebilirsiniz. Böylece elektrikten tasarruf edebilirsiniz. Tabi elektrikli ocak kullanıyorsanız.

 11  Donmuş Gıdaların Oda Sıcaklığında Çözülmesini Bekleyin

Eğer donmuş gıdaları direk fırında veya elektrikli ocakta pişirirseniz, pişirme süresi artar. Bunun yerine donmuş gıdaları oda sıcaklığında çözülmesi için bekleyin. Donu çözülmüş gıdaları pişirmek daha hızlıdır. Böylece elektrik tasarrufu yapmış olursunuz.

 12  Klimaların Filtrelerini Temiz Tutun

Eğer klima kullanıyorsanız, klimaların filtrelerini zaman zaman temizlemelisiniz. Filtreleri dolu olan klimalar hem işlevini tam yapamaz hemde elektrik tüketimi daha çok olur. Tasarruf için klimalarınızın filtrelerini muhakkak temizleyin.

 13  Vantilatör Kullanın

Bazı zamanlarda vantilatörler serinlemeniz için yeterli olmaktadır. Böyle durumlarda klima yerine vantilatör kullanarak ciddi anlamda elektrik tasarrufu yapabilirsiniz.

 14  Kullanmadığınız Odaların Işığını Söndürün

Evinizde eğer kullanmadığınız odalar ve bölümler varsa muhakkak ışıklarını kapatın. Böylece elektrik faturasından en az %20 tasarruf edebilirsiniz.

 15  Yazın Pencereleri Açmayın

Yaz aylarında eğer klima kullanıyorsanız, pencereleri açmayın. Böylece evin soğukluğunu muhafaza edebilir ve klimanın daha çok çalışarak enerji tüketmesinin önüne geçebilirsiniz.

 16  Çamaşırları Elde Yıkayın

Bazen çamaşırlarınızı elde yıkayarak çok ciddi elektrik tasarrufu edebilirsiniz.

 17  A Enerji Sınıfı Ürünler Kullanın

A sınıfı beyaz eşyalar kullanarak çok ciddi elektrik tasarrufu yapabilirsiniz. Buzdolabı,çamaşır makinesi,bulaşık makinesi v.b… eşyaları a sınıfı tercih etmeniz elektrik faturasını düşürmeniz için yeterlidir.

 18  Led Ampul Kullanın

Eğer hala eski tip ampul kullanıyorsanız elektrik faturanız çok geliyor demektir. Çünkü eski tip ampuller tükettiği enerjinin %80 kadarını ısı olarak verirken, %20 kadarını aydınlatma olarak verir. Oysaki Led ampuller bunun tam tersi olarak tükettiği enerjinin %80-90 kadarını aydınlatma olarak verir.

 19  Kullanmadığınız Elektrikli Cihazların Fişini Çekin

Eğer evde kullanmadığınız elektronik cihazlar varsa muhakkak fişini prizden çıkartın. Çünkü elektronik cihazlar kapalı dahi olsa, fişi eğer prizde ise elektrik tüketmeye devam eder.

 20  Bulaşık Makinesini Tam Doldurun

Eğer bulaşık makinesini tam doldurursanız daha az enerji harcarsınız. Elektrik tasarrufu yapmak için bulaşık makinesini tam doldurabilirsiniz.

 21  Uyku Modunu Kullanın

Bilgisayar,yazıcı ve benzeri elektronik cihazlar için uyku modu vardır. Uyku modunu kullanarak elektrik faturasından tasarruf edebilirsiniz.

 22  Eski Tip Buzdolabını Çöpe Atın

Eğer hala eski tip buzdolabı kullanıyorsanız, artık çöpe atma zamanı geldi demektir. Çünkü eski buzdolapları inanılmaz derecede elektrik harcar. Yeni buzdolabı alarak elektrik tasarrufu yapmanız mümkündür.

  Elektrik Tasarrufu Hakkında Kısa Bilgiler

  • Elektrik faturanızın %20 kadarını aydınlatma ürünleri oluşturmaktadır.
  • Türkiye’de üretilen elektriğin sadece %25’i ev kullanıcıları tarafından tüketilmektedir.
  • Türkiye’de enerji üretimi yıllık %5 artış gösterirken, enerjinin tüketimi de yıllık %8 artmaktadır.
  • Türkiyede tükettiğimiz enerjinin %75’i ithaldir. Yani türkiye dışından sağlanmaktadır.

Hala elektrik faturanız yüksek geliyorsa yukarıda bahsettiğimiz 22 elektrik tasarrufu yöntemini kullanabilirsiniz. Ayrıca ev bütçesi tasarrufu için ipuçları yazımıza da bakabilirsiniz.

3 Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here