En doğru solar paket sistemini nasıl seçeriz?

0
134

Solar paket seçimini belirleyecek üç temel kriter vardır

  • Watt gücü
  • Volt
  • Paket İçeriği

Watt gücü

Paketin watt gücü günlük yüke göre belirlenecektir. Örneğin 300 W gücündeki solar akü içeren off-grid solar paket sistem ile; 4 Adet Tasarruflu Lambayı günde ortalama 6 Saat,  dizüstü bilgisayarınız ve cep telefonları şarjlarınızı kullanabilirsiniz.

Solar jel akülü 1 kw solar paket ile; 5 Adet Tasarruflu Lambayı günde ortalama 6 Saat, Küçük LED Ekran TV + Uydu Alıcısını ortalama 6 Saat, Orta Boy bir Buzdolabını 24 saat, dizüstü bilgisayarınızı 6 saat, küçük ev aletlerinizi ve cep telefonları şarjlarınızı kullanabilirsiniz. 1 kW altındaki güce sahip motor, el aleti vs cihazlarınızı kısa süreli ve diğer cihazların bağlı olmaması koşuluyla kullanabilirsiniz.

Voltaj

Sistemde nasıl bir solar akü kullanacağınızı belirlemek için volt değerine dikkat etmelisiniz. Gelgelelim güneş panellerinin volt değerleri az ya da yanlış anlaşılan bir konudur. Solar paket sistemlerinde güneş paneli ile komple bir sistem kurgulandığı için volt konsuna açıklık getirmekte yarar var.

Yaygın kanının aksine güneş panelleri için tek bir volt değerinden söz edilemez. Açık devre gerilimi (Voc), Azami güç (VMP veya VPM) veya Nominal güç şeklinde birden fazla değer söz konusudur.

Açık devre gerilimi (Voc), güneş paneli herhangi bir yüke bağlanmadığı zaman voltmetre ya da multimetre ile ölçülebilen değerdir. Bu değeri güneş panelinin teknik dökümanından ve ilgili diğer belgelerinden öğrenmek mümkündür. Kutusu yeni açılan bir panelde kontrol edilmesinde yarar olan önemli parametrelerden biridir.

Güneş paneli hücre sayısı ile voltaj arasında doğrusal bir ilişki vardır. Aşağıdaki tablodan panel hücre sayısı ile voltaj arasındaki ilişkiyi görebilirsiniz.

Kullanıcılar tüketim alışkanlıkları ve eksik bilgilendirme nedeniyle seçeneklerin 12V güneş paneli ve 24V güneş paneli ile sınırlı olduğunu düşünürler. Aşağıdaki tablodan voltaj konusunun iki kategori ile sınırlı olmadığını ve çok boyutlu bir görünüm arz ettiğini görebilirsiniz.

Nominal Voltaj

Gelelim nominal voltaj konusuna. Nominal voltaj solar akü entegre edilmiş sistemleri sınıflandırmada kullanılan bir terimdir. 12V güneş paneli, 24V güneş paneli gibi başlıklara rastlamışınızdır ancak nominal voltaj güneş panellerinin teknik dökümanlarında ve ürün etiketlerinde yer verilen bir değer değildir.

Solar sistemlerin birçoğunda 12V ya da 24V solar akü kullanılıyor olması nedeniyle işlevsel bir sınıflamadır. Örneğin 12V solar jel akünüz varsa 12V güneş paneli, 24V solar jel akünüz varsa 24V güneş paneli olması istenir ancak bu durum dizi inverterler ve MPPT solar şarj kontrol cihazlarının gelişmesiyle eskisi kadar önemli değildir.

Dizi inverterler ve MPPT solar şarj kontrol cihazlarının solar sistem kurallarını değiştirdiğinin altını çizmek gerekir. Dizi inverterler ve MPPT solar şarj kontrolörleri sayesinde güneş panellerinin solar akülere uygun olarak tasarlanma zorunluluğu sona ermiştir. Solar panel üreticileri akü gereksinimlerini göz ardı eden boyut ve güçte ürünler geliştirmeye başmışlardır.

Yukarıdaki tablo incelendiğinde 18V nominal voltaj değerine sahip solar paneller olduğunu görebilirsiniz. Oysa piyasada 18V solar jel akü seçeceği bulmak olası değildir.

Tekne ya da karavan solar paket uygulaması

Eğer kolay kurulacak ve mobil ihtiyaçlarınıza cevap verecek bir solar paket ihtiyacı söz konusuysa planlanama bu değişkene göre yapılmalıdır. Birçok solar paket çatı ya da zemin gibi tek bir noktada sabit kullanacak şekilde tasarlanmıştır. Karavan ya da tekne üzerine sabit sistem kurmak mümkün olmakla birlikte bunun herkesin ihtiyacına cevap veren bir çözüm olmadığı da aşikardır.

Eğer sabit bir sistem kurulmayacaksa katlanır ya da esnek paneller ile tak çalıştır kablolama sistemleri, hazır montaj boşlukları (delikler), aç kullan aparatlar, hafif ve dayanıklı malzemeler kullanılması en iyisidir. Karavan güneş sistemi gibi mobil çözümler için genellikle 100W-200W solar paket gücü yeterli olacaktır. Mobil sistemler için gücü belirli bir miktarla sınırlama tercihten ziyade zorunluluktur. Zira daha fazla güç, daha fazla alan ve daha fazla ağırlık anlamına gelmektedir.

Eğer teknede kullanılacak bir solar paket söz konusuysa ve solar akülerin panellerle şarj edilmesi düşünülüyorsa buna göre bileşenler kullanılmalıdır. Zira enerji ihtiyacı sadece demir atıldığında, marinaya veya iskeleye bağlanıldığında söz konusu olmayacaktır. Bu durumda marine dostu solar şarj kontrol cihazları ve diğer su geçirmez bileşenlere yönelmek en doğrusu olacaktır.

Aslında teknede solar paket kurulumu yapılacaksa en doğrusu şarj kontrol cihazı içermeyen bir solar paket almaktır. Bu şekilde su geçirmeyeceğinden emin olduğunuz bir solar şarj kontrol cihazını kendiniz temin edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here