En İyi Animasyon Filmleri

0
747
en iyi animasyon filmleri

Görsel hareketsiz yüzlerce ve hatta binlerce karenin makine ya da bilgisayar ortamında önceden çizilen plan doğrultusunda birbirini takip ederek gösterilmesi ve karakterlere senaryoya uygun seslendirmeler eklenmesiyle oluşan filmlere animasyon film denir. Animasyon filmlerin temeli 1832 yılında JoseiphAntonie tarafından atılmıştır. Gösterimleri disk kullanarak yapan Antonie’den sonra William Horner disk yerine çark kullanarak animasyonlar yapmaya başlamıştır. 1920 yılında Walt Disney’in seslendirme içeren animasyon filmleri yapmasıyla çizgi karakterlerin bilinirliği artmaya başlar.

Animasyon Filmlerinin Gelişimi

Animasyon filmlerin temel, klasik animasyondur. Elle çizilen grafikler fazla zaman alır ve maharet ister. İlerleyen sinema sektörü ile birlikte çizimlerin bilgisayar ortamında yapılması ile zamandan tasarruf sağlanmıştır. Bilgisayar teknolojileri iki boyutlu ve üç boyutlu animasyonları hayatımıza sokmuştur. İlk üç boyutlu film olan Walm veAndre’nin Maceraları’ndan sonra üç boyutlu filmler inanılmaz gelişme göstermiştir. Seyirciye soluksuz izleme keyfi sunan animasyonlar sinemalarda yerini almıştır. Animasyon türünün özel bir örneği olarak gösterilen animeler ise Japon kültürünün bir yansımasıdır. En iyi animeler olarak Ateşböceklerinin Kızı, Vol-i, Aslan Kral izlenmesi gerekenler arasındadır.

En İyi Animasyon Filmleri

Animasyon filmleri her yaştan izleyicinin ilgisini çekmekle birlikte çocukların sinemaya olan hayranlığını ve ilgisini de arttırmaktadır. Film izlemeyi sevemeyenlerin dahi anime ya da animasyonları izlediği ve beğendiği görülmektedir. Bunda animelerin ya da animasyon yapımcıları tarafından izleyiciye sunulan etkileyici filmlerin etkisi kuşkusuz fazladır. En iyi animasyon filmleri olarak Karlar Ülkesi, Ters Yüz, Süper Kahraman ve Avatar gibi örnekler verilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here