En Kaliteli Ongrid Solar İnverter Modelleri

3
6175
solar inverter, solar inverter fiyatları, solar inverter seçimi, en iyi solar inverter, sma inverter, abb inverter, fronius inverter
solar inverter, solar inverter fiyatları, solar inverter seçimi, en iyi solar inverter, sma inverter, abb inverter, fronius inverter

Solar inverter kelimesini güneş enerjisine meraklı olanlar çokça duymuştur. Solar inverter ile güneş panelinden alınan güç ,günlük yaşantımızda kullanabileceğimiz güce çevrilir. Solar inverter 3 çeşittir. Bunlar ongrid inverter (şebeke bağlantılı inverterler), offgrid inverter (şebekeden bağımsız inverterler) ve hybrid inverter (hem şebeke destekli hemde şebekeden bağımsız inverterler). Tabi ongrid inverter, offgrid inverter ve hybrid inverter modelleri de kendi aralarında çeşitlenmektedir. Solar inverter hakkında detaylı bilgileri ” inverter nedir ” isimli makalemizde bulabilirsiniz.

Bu yazımızda piyasadaki en kaliteli ongrid solar inverter modellerini karşılaştıracağız.

En İyi Ongrid Solar İnverter Karşılaştırması

Ongrid inverter modellerinin kendi aralarında çeşitlendiğini bahsetmiştik. Ongrid inverter 3 çeşittir. Bunlar micro inverter, string inverter ve central inverter’dir. Bu 3 inverter de ongrid yani şebeke destekli solar inverter çeşididir.

best on grid solar inverterBu incelemede sadece string inverter modellerini karşılaştıracağız. Solar string inverter modelleri önümüzdeki aylarda oldukça fazla kullanılmaya başlanacak. Çünkü yakında lisanssız elektrik üretim yönetmeliğinde ev tipi güneş enerjisi kullanımı için yapılan düzenleme yürürlüğe girecek.

Ongrid İnverter Seçiminde Karşılaştırma Kriterleri

Ongrid inverter karşılaştırma kriterleri şunlardır;

 • Kalite,
 • Teknik Servis,
 • Garanti Süresi,
 • Teknik Özellikleri,
 • Monitoring.

Bu kriterler temel alınarak en iyi solar inverter modelini seçebilirsiniz.

2017 En Kaliteli 5 Solar İnverter

 1. Fronius – Primo & Galvo range
 2. SMA – New Sunny boy range
 3. Solaredge – SE range & HD wave
 4. ABB – New UNO range
 5. SolaX Power – New X1 range

2017 yılının en kaliteli solar inverter sıralaması bu şekilde. Şimdi bu on grid inverter markalarını biraz daha detaylandıralım.

Solar İnverter Karşılaştırması | On Grid İnverter Karşılaştırması

1. Fronius İnverter

fronius solar inverterFronius inverter modeli yurtdışında oldukça popüler bir inverter modelidir. Avustralya üretimi olan bu inverter evsel kullanım ve ticari güneş santrallerinde oldukça fazla kullanılmaktadır. Fronius ürettiği on grid inverter modelleri için müşterilerine 10 yıl garanti imkanı sunmaktadır. Türkiye’de de teknik servisi olan bu inverter markası çok yüksek kaliteye sahiptir.

Fronius inverter’in en önemli özelliği ise üzerine entegreli DC izolatörlerinin bulunmasıdır. Bu sayede kullanıcının harici bir izolatör kutusu kullanmasına da gerek olmamaktadır.

fronius inverterAyrıca oldukça akıllı düşünülmüş dizaynı sayesinde, ön kapağı kolaylıkla açılmakta ve olası bir arıza durumunda kolay tamir edilebilmektedir.

Fronius Monitoring:

On grid inverter için olmazsa olmaz olan bir özellikte monitoring özelliğidir. Fronius solar inverter modellerinde wifi monitoring özelliği standart olarak müşteriye verilmektedir. Yani müşteri bu solar inverteri alırken monitoring için ekstra para vermek zorunda değildir.

Ayrıca, fronius firmasının web sitesinden de satın aldığınız inverterin ürettiği enerji miktarını v.b… birçok özelliği anlık takip edebilirsiniz.

Fronius MonitoringFronius monitoring’in bir başka özelliği ise ios ve android telefonları için ücretsiz mobil uygulamalarının bulunmasıdır. Mobil uygulamaları ile de solar inverter takibini kolaylıkla yapabilirsiniz.

2. SMA İnverter

Sunny Boy AV inverterSMA inverter markası da on grid solar inverter markaları arasında en popüler olanlardandır. Türkiye’de bilmeyen yoktur. Birçok güneş enerjisi santrali için tercih edilmektedir. SMA aslında bir alman markasıdır. Ama bu inverter için de bazı yanlış bilgiler piyasada dolaşmaktadır.

SMA inverterleri artık alman malı değildir. Artık çin malıdır. Ama yinede tartışmasız kullanabileceğiniz en kaliteli solar inverter markalarından birisidir.

SMA inverter modelleri normalde 5 yıl garantilidir. Ama SMA firması ekstra ücret karşılığında garanti süresini 10 yıla kadar uzatabilmektedir.

Sunny boy inverterFirma galiba inverterlerinde bazı kısıtlamalara da gitti. Daha önceki Sunny Boy modellerinde LCD ekran bulunurken, yeni modeli olan Sunny Boy AV modellerinde bu LCD ekranlar tamamen kaldırılmıştır.

SMA Monitoring:

SMA firmasının da müşterilerine ücretsiz sunduğu monitoring uygulaması bulunmaktadır. Sunny Portal olarak isimlendirilen web sitesi ile güneş enerjisi sisteminizde kullandığınız sma marka solar inverter için birçok veriyi anlık takip edebilirsiniz.

SMA MonitoringAncak, sunny portal mobil uygulamaları pek kullanıcı dostu değil. Çünkü sunny portal android uygulaması size anlık verileri vermiyor. Sadece web sitesi üzerinden anlık veri takibi imkanı sunuyor.

3. SolarEdge İnverter

SolarEdge inverterSolaredge inverter modeli amerika’da üretilmektedir. Bu solar inverter 2016 yılına kadar avustralya pazarında fırtınalar estiriyordu. Solaredge inverter markasının yeni modeli olan SE-H serisinde daha ince film kapasitörler ve dijital işlemciler kullanılmış. Bu sayede AC çıkış gücü daha az enerji kaybı elde etmiş.

Ancak solaredge inverterlerin bir dezavantajı bulunmakta. Güneş paneline gölge düşmesi durumunda inverterin performansı oldukça düşmektedir. Yani gölgelenmeden etkilenmektedir.

Ancak firma müşterilerine sattığı solar inverter için tam 12 yıl garanti vermektedir.

SolarEdge Monitoring:

Solaredge inverter modellerinde wifi özelliği opsiyonel olarak sunulmaktadır. Eğer wifi özelliğini de istiyorsanız ekstra ücret ödemeniz gerekmektedir. Solaredge monitoring ile her bir güneş panelini anlık takip edebilirsiniz. Ayrıca müşterilerine sunduğu mobil uygulamarda uzaktan izleme (monitoring) için harika çalışmaktadır.

SolarEdge Monitoring4. ABB İnverter

ABB Uno inverterABB firması da en büyük solar inverter üretici firmalarındandır. Ancak ABB firmasının solar inverter ürünlerinde ciddi anlamada teknik servis problemi bulunmaktadır. Yedek parça da buna dahildir.

ABB Monitoring:

ABB firması da inverterleri wifi özelliği için ekstra ücret isteyen firmalardandır. ABB Uno ve ABB Trio inverterlerine Wifi Logger card eklenerek uzaktan izleme mümkün hale geliyor.

ABB Monitoring5. Solax Power İnverter

Solax X1 inverterSolax Power inverter firması da piyasaya yeni giren solar inverter üreticilerindendir. Henüz ismi yeni yeni duyulmaktadır. Solax Power firması çinli firmalardandır. Şuan için sadece avustralya’da teknik servis ofisleri bulunmaktadır. Firmanın ürettiği X1 solar inverter modelinin kasası avrupa standartlarına pek uymamaktadır. Ancak fiyatının diğer inverter markalarının neredeyse yarısı olması, solax power inverterlerini de tercih sebebi yapmaktadır.

Firmanın sloganı ise “basit,dürüst,verimli”.

Solax Power Monitoring:

Solax Power inverterlerinin de kapsamlı bir monitoring sistemi bulunmaktadır. Oldukça kullanışlı olan web portal veya mobil uygulamalar üzerinden güneş enerjisi sisteminizi takip edebilirsiniz.

Solax Power Monitoring

3 Yorumlar

 1. arkadaşlar,
  off grid invertörler dışarı direk 220 vol alternatif akımmı veriyorlar?
  örneğin ben dalgış su pompamı bunlarla çalıştırabilirmiyim arada akümülatör olmadan?
  teşekkürlerimle
  y.a.

  • Güneş enerjisi ile direk çalışan veya frekans motor kontrol üniteli sistemler var. Mail atarsanız konu ile ilgili yardımcı olabiliriz.

 2. Merhaba sevgili enerjibes ailesi
  Kaco inverter ile ilgili bilgi almak istiyorum verimlilik açısından nasıldır tercih etmelimiyim ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here