Enerji Bakanlığı Hibe ve Teşvikleri

1
5413

Enerji Bakanlığı Hibe ve Teşvikleri Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı enerji verimliliği konusunda ciddi sayılabilecek büyüklükte hibe para ve teşvik kredileri vermektedir. Türkiye’de henüz yeni yaygınlaşan yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı son zamanlarda artmaktadır. Fakat bu enerji türü maalesef hala maliyetli ,ama gün geçtikçe de kurulum maliyetleri düşmektedir.

Türkiye’de yenilenebilir enerji kullanımı ile ilgili birçok hibe ve teşvikler verilmektedir.Ama birçoğumuz bu fırsatları kaçırmaktadır , çünkü bu teşviklerin ne zaman çıktığını bilmemektedir. O yüzden Enerji Bakanlığı Hibe ve Teşvikleri tarihlerini dikkatli bir şekilde takip etmek gerekiyor.

Enerji Bakanlığı Hibe ve Teşvikleri

Enerjibes.com sitesi olarak zaman zaman yenilenebilir enerji hibe ve teşviklerini sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2009 yılından beri verdiği enerji teşvikleri vardır.Bu destekleri her yıl belli zamanlarda vermektedir. Enerji Bakanlığı Hibe ve Teşvikleri konusuda bunlardan birisidir.

Enerji verimliliği konusunda bakanlığın verdiği 3 tip teşvik vardır ve bunlar sırasıyla VAP Destekleri,GA Destekleri ve Enerji Verimliliği Projelerinin Finansmanı ‘dır.

Enerji Bakanlığı Hibe ve Teşvikleri Başlıcaları Şunlardır

VAP Destekleri :

VAP , verimlilik arttırıcı proje demektir ve bu destekten faydalanabilecek kişilerin elektrik enerji tüketimlerinin yıllık 1000 TEP ‘den yüksek olması gerekiyor.

Bu destekten lisanslı olarak elektrik üreten tüzel kişiler yararlanamamaktadır.Sadece mal üreten ve ticaret ve sanayi odası,ticaret odası veya sanayi odasına bağlı firmalar fayadalanabiliyor.

VAP Destekleri ile amaçlanan şey,işletme sahipleri ve devletin enerji tasarrufu sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunmasıdır.Peki VAP Desteklerinden hangi projeler faydalanabilir ?

 Sistem maliyetinin en fazla 1 milyon lira olan KDV hariç tutulan projeler,

 Sistemin yatırım maliyetinin amortisman süresinin 5 yıldan kısa olan projelere destek verilmektedir.

Yukarıdaki şartları sağlayan projeler için bakanlık yatırım maliyetinin %30 ‘una kadar hibe destek verebilmektedir.2009 yılından beri verilmektedir.

GA Destekleri :

GA , gönüllü anlaşma destekleri demektir .Bu destekten fayadalanabilmek için işletme sahiplerinin son beş yılda tükettiği enerji yoğunluğu dikkate alınır.Son 5 yıldaki enerji yoğunluğuna referans enerji yoğunluğu denir.Referans enerji yoğunluğu dikkate alınarak işletmenin 3 yıllık bir enerji tasarruf taahhüdü alınır ve bu 3 yıllık sürede eğer işletme en az %10 tasarruf sağladığı tespit edilirse ,işletmeye bu tasarrufunun karşılığında devlet yoluyla hibe destek sağlanır.

 sahibinin %20’yi veya 200.000 TL ‘yi geçmemesi koşuluyla (yani teşvik üst limiti) , bu tasarrufu kendisine hibe olarak nakit verilir.

Bu destekten lisanslı olarak elektrik üreten tüzel kişiler yararlanamamaktadır.Sadece mal üreten ve ticaret ve sanayi odası,ticaret odası veya sanayi odasına bağlı firmalar fayadalanabiliyor.2009 yılından beri verilmektedir.

Enerji Verimliliği Projelerinin Finansmanı :

TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı enerji verimliliğini arttırıcı projeler için hertürlü detek ve teşviki vermektedir.Burada önemli olan işletme sahibinin sunacağı projenin gerçek anlamda enerji verimliliğini arttırıp arttırmadığına bakılır.

Kaynak : T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here