Enerji Santralleri Yerli Olarak Üretilebilecek

2
998
enerji-santralleri-yerli-olarak-uretilebilecek
enerji-santralleri-yerli-olarak-uretilebilecek

Yenilenebilir enerji kaynaklarının daha verimli kullanılması ve bu yönde oluşturulan tesislerin artırılmasına yönelik yeni çalışmalara başlandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bu kapsamda üretimin yerli olabilmesi için YEKA yönetmeliklerinde değişiklik yapmaya hazırlanıyor.

Bilindiği üzere ülkemizde cari açığının en önemli nedenlerinden bir tanesini oluşturan enerji kalemi, yerli üretimin artması ile birlikte oldukça düşecek gibi görünüyor. Enerjide dışa bağımlılığın azaltılması, fosil yakıtlara alternatif olarak kullanılabilecek yenilenebilir enerji kaynaklarının çoğaltılmasında yatıyor.

Yerli Üretim ile Dışa Bağımlılık Azalacak

Yenilebilir enerji kaynaklarının kullanılmasında ve yeterli miktarda tesislerin konumlandırılmasında hükümetin büyük bir payı var. Hükümetin politikaları arasında yenilenebilir enerji başı çekiyor. Son yıllarda YEKA arazilerinin yatırımcılara tahsis edilmesi ve yatırım teşviklerinin artırılması, bu politikalardan yalnızca bazılarını oluşturuyor.

enerji-ve-tabii-kaynaklar-bakanligiŞu anda yenilenebilir enerji alanında tek sorun tesislerin kurulumunda kullanılan parçaların yerli üretim olmaması. Özellikle rüzgar enerjisi ve HES kurulumunda ki en pahalı parçalardan bir tanesi olan türbin motorları, yurt dışından getiriliyor. Bu durum maliyetin artmasına neden oluyor.

Bir başka sorunda bürokratik engeller ve prosedürler şu anda oldukça yavaş ilerliyor. Bu durumun giderilmesi için hükümet yetkilileri YEKA uzmanları ile bir araya gelerek, atılması gereken adımları tartışıyor. Öncelik şu anda yenilenebilir enerji kaynakları olarak belirlenmiş durumda.

Özellikle yatırımcıların da en çok sıkıntı çektikleri konulardan bir tanesi olan arazi tahsislerinde, yeterince kolaylık sağlanmış durumda değil. Lisanslı bir tesisin faaliyete girmesi en az 3-4 sene sürüyor ve bu aslında tam bir zaman kaybı. Yakın bir zamanda yeni çıkacak yönetmelikler sayesinde, lisans sorunu ortadan kalkmış olacak.

Şu anda dış ülkelerden aldığımız doğal gaz, cari açığımızın büyük bir bölümünü oluşturuyor. Doğal gazın %90 kadarı doğal gaz çevrim içi santrallerinde kullanılıyor ve bu santrallerde elektrik üretiliyor. Geriye kalan %10 ise ısınma için evlerde ve işyerlerinde kullanılıyor.

Yenilenebilir Enerjiler Elektrik Faturalarının Düşmesini Sağlayacak

Şu anda ülkemizde rüzgâr ve güneş enerjisinin çok az bir bölümünden yararlanılabiliyor. İlerleyen zamanlarda tesislerin artması, beraberinde elektrik enerjisi üretimini de artıracak ve elektrik faturalarında ciddi oranda düşüşler yaşanacak.

Daha çok tesisin faaliyete girmesi ile birlikte bu durum vatandaşın cebine kısa vadede yansımış olacak.

Ülkemizde güneş enerjisinin en fazla sağlandığı il Muğla ve rüzgâr enerjisi alanında lider konumda olan il ise İzmir.

2 Yorumlar

  1. Bağlantı anlaşmaları yapılmış,kuruluma hazır 4 MW GES projemiz var,finans hususunda çözüm arıyoruz,bu manada yönlendireceğiniz,ciddi güvenilir finans kuruluşu varmı acaba?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here