Enerji Tasarrufu Haftası Nedir? Enerji Tasarrufu Haftası Ne Zaman?

0
11097
enerji tasarrufu haftası, enerji tasarrufu haftası nedir, enerji tasarrufu haftası ne zaman, enerji haftası, enerji tasarrufu ile ilgili, enerji ve tasarruf haftası, enerji tasarrufu haftası etkinlikleri, enerji tasarrufu ile ilgili resim, enerji tasarrufu ile ilgili afişler, enerji tasarrufu ile ilgili şiir, enerji verimliliği ile ilgili resim
enerji tasarrufu haftası, enerji tasarrufu haftası nedir, enerji tasarrufu haftası ne zaman, enerji haftası, enerji tasarrufu ile ilgili, enerji ve tasarruf haftası, enerji tasarrufu haftası etkinlikleri, enerji tasarrufu ile ilgili resim, enerji tasarrufu ile ilgili afişler, enerji tasarrufu ile ilgili şiir, enerji verimliliği ile ilgili resim

Enerji tasarrufu haftası günlük hayatta kullanılan enerji kaynaklarının kullanımı hakkında bilgilendirmelerin ve etkinliklerin yapıldığı haftaya denir. Enerji tasarrufu haftası ile özellikle küçük yaştaki öğrencilere enerji tasarrufu ile ilgili bilinçlenme aşılanmaya çalışılır.

Bu haftada enerji tasarrufu hakkında pek çok etkinlik yapılır. Enerji tasarrufu haftasının amacı enerjinin ne kadar değerli olduğunu ve nasıl tasarruf yapabileceğimizin gösterilmesidir.

Enerji Tasarrufu Haftası Ne Zaman ?

Enerji tasarrufu haftası her yıl ocak ayının ikinci pazartesi günü başlar ve 1 hafta sürer. Enerji tasarrufu haftası 2018 yılında 11-18 ocak tarihleri arasında kutlanacaktır.

Enerji tasarrufu haftası süresince okullarda birçok etkinlik yapılır. Enerji tasarrufu hakkında şiirler, öyküler, hikayeler, afişler ve daha birçok şey öğrenciler tarafından yapılarak öğrenilmesi sağlanır.

Enerji Tasarrufu Haftası Etkinlikleri

Enerji tasarrufu haftası etkinlikleri ile öğrencilere tasarrufun önemi eğlenceli ve akılda kalıcı bir şekilde anlatılabilir. Enerji haftası etkinlikleri için seçenekler oldukça fazladır. Peki enerji tasarrufu haftası etkinlikleri nelerdir, kısaca bakalım;

  • Enerji tasarrufu ile ilgili şiir etkinlikleri yapılabilir,
  • Enerji tasarrufu ile ilgili yazı ve kompozisyon yapılabilir,
  • Enerji tasarrufu ile ilgili sloganlar bulunması istenir,
  • Enerji tasarrufu ile ilgili çizimler yaptırılabilir,
  • Enerji tasarrufu ile ilgili resim yaptırılabilir,
  • Enerji tasarrufu ile ilgili afişler yapılabilir,
  • Enerji tasarrufu ile ilgili projeler yapılabilir,
  • Enerji tasarrufu ile ilgili drama etkinlikleri yapılabilir,

Kısaca enerji haftası için enerji tasarrufu ile ilgili etkinlikler bunlardır. Bu etkinlikler ile enerji haftası başlamadan önce öğretmenler harika bir enerji tasarrufu haftası kutlama programı yapabilir.

Enerji Tasarrufu Haftası Nasıl Kutlanmalı?

Enerji haftasında ilk olarak öğrencilere “enerji tasarrufu nasıl yapılır” sorusu sorulmalı ve bunun cevabının verilmesi istenmelidir. Zaten enerji tasarruf haftasi ‘nın asıl amacı da bu sorunun cevabının öğretilmesidir. Öğrenciler bu sorunun cevabını bulmaya çalışırken birçok şeyi kendi kendilerine öğrenmiş olacaklardır.

Daha sonra bir kaç öğrenciye enerji tasarrufu haftası ile ilgili yazı yazmaları istenebilir. Bu yazıda enerji tasarrufu haftası neden kutlanır, amacı nedir, önemi nedir gibi soruların cevaplarının verilmesi beklenebilir.

Bir kaç öğrenciden de enerji tasarrufu haftası ile ilgili şiirler yazılması istenebilir. Öğrenciler bu şiirleri yazarken pek çok şeyi de öğrenmiş olacaklardır.

Ayrıca enerji tasarrufu ile ilgili kompozisyon etkinliği yapılarak, öğrencilerin hayallerini kağıda dökmesi istenebilir.

Okul öncesi enerji tasarrufu ile ilgili hikayeler anlatılarak daha küçük yaştaki öğrencilere bu bilinç aşılanabilir.

Enerji verimliliği ile ilgili resim yaptırılabilir. Birçok öğrenci resim yapmayı çok sever. Ve yazıya dökemediklerini resime dökebilir.

Son olarak öğrencilerden enerji tasarrufu ile ilgili afişler, sloganlar, güzel sözler bulmaları istenebilir.

Ve tüm bunlar enerji tasarruf haftası ile ilgili okul veya sınıf panosuna asılır. Bu şekilde dolu dolu bir enerji haftası yapılır.

Enerji haftası etkinlikler bu şekilde kutlanır. Aşağıdaki linklere tıklayarak enerji ve tasarruf haftası hakkındaki etkinlikler için örnekler bulabilirsiniz.

Enerji Tasarrufu Şiir Örnekleri

Örnek-1:

Ak akçe kara, gün içinmiş
gelecekte düşersem dara
işime yarar
kazanıp biriktirdiğim para.

Boşa yanan ışıkları söndürelim,
Boşa elktrik harcamayalım.
Eğer iyiliği yapmamaya göz yumuyorsan,
Sen tasarruflu değilsin.

Örnek-2:

Haydi koş, bir, iki, üç…
Gereksiz yanan ampuller,
İsraf etmeyin enerjiyi diyor.
Onu yeniden sağlamak güç…

Bak, musluk ağlıyor,
Tamir et beni diyor.
Ah, çöp kutusundaki bayat ekmekler
Fırında kalsaydım, diyor.

Kış geldi yine, pencereler
Elden geçmeli bir bir.
Gereksiz ısı kaybı nedir?
Anlattı öğretmenimiz teker teker.

Çabuk tükeniyor petrol zenginliğimiz.
Petrol demek, döviz demek.
Tüm ulusa karşı ödevimiz
Enerji tasarrufu için seslenmek.

Öner KEMAL

Faydalı Linkler:

Şiir Bölümünün Referans Sayfası: https://www.dersimiz.com/cocuk-siirleri/Enerji-Tasarrufu-Haftasi-Siirleri-7.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here