Ev Bütçesi Tasarrufu Yapmak İçin 13 Harika İpucu !

2
11696

Ev Bütçesi Tasarrufu yapmanızı sağlayacak olan bu yöntemler, aynı zamanda aylık bütçenizi de kontrol altına almanızı sağlayacaktır. Uygulayacağınız etkili tasarruf yöntemlerinin bir kısmı yada tamamını uyguladığınızda; henüz ay sonu gelmeden tükenen bütçenizin önüne geçeceksiniz.

Man showing empty wallet

Öncelikle daha ay sonu gelmeden bütçenizi tüketen etkenlere kısaca değinelim;

 • Bilinçsiz elektrik tüketimi
 • Gereksiz su tüketimi
 • Gereksiz aydınlatma sistemleri

Yukarıdaki maddelere ek olarak ev bütçesi tasarrufu yapmak için ‘’bilinçsiz’’ ve ‘’gereksiz’’ tüketimi sıralayabiliriz.

Öyleyse, tüm bu yanlış tüketime bir dur diyelim ve nasıl daha bilinçli bir tüketici olarak. hem elektronik eşya kullanımında hem de genel olarak nasıl ev bütçesi tasarrufu yapabileceğimizi madde madde ele alalım.

Ev bütçesi tasarrufu için yapılması gerekenler şunlardır

1. Ekonomik aydınlatma sistemi tercih edin!

Ev Bütçesi Tasarrufu

Ev bütçesi tasarrufu için ekonomik aydınlatma sistemi, daha çok beyaz ışık olarak da bilinen bir aydınlatma sistemidir. Aynı zamanda floresan lamba olarak da bilinir. Bu lambalar pek çok kişi tarafından, tasarruf lambası olarak bilinir. Peki hem güzel bir görünüm sunan hem de çoğu ev yada benzeri ortamlarda, dekoratif görünümü sağlayan modellere sahip bu lambalar, nasıl ekonomik oluyor?

Floresan lambalar normal ampullere oranla, neredeyse %80 oranında enerji tasarrufu sağlar. Bunun nedeni ise floresan lamba sahip olduğu ışık sistemi gereği, daha çok mavimsi parlak bir ışık yansıtır. Bu da bu lambanın normal ampule oranla hem daha uzun ömürlü hem de daha ekonomik olmasını sağlar.

Ek olarak;

 • Floresan tipi aydınlatma tercih edin
 • Dış sistem aydınlığı için daha ekonomik lambaları tercih edin
 • Gereksiz yanan ışıkları söndürün

Dipnot : Günümüzde LED aydınlatma ürünleri , tasarruflu ampullerden daha az enerji tüketmektedir.

2. Ev bütçesi tasarrufu için Su ısıtıcısı mı, tüp mü kullanmalıyız?

Özellikle ev ortamında en çok kullanılan elektronik eşyalardan birisi de su ısıtıcısı yani keetle’dır. Bu ısıtıcılar; çay, kahve, sıcak su yada her türlü sıcak içeceği, ev ortamında yapabilmemiz de en büyük yardımcımızdır. Hatta o kadar ki, pek çok yemeğin yapılabilmesinde dahi su ısıtıcısına ihtiyaç duyulur. Peki su ısıtmak için su ısıtıcısı kullanmak doğru mu? Bunun yerine tüp kullanılması, ev bütçesi tasarrufu için daha mı uygundur?

Genel kullanım şartlarına baktığımızda; kettle olarak da adlandırılan su ısıtıcılarının daha ekonomik olduğunu söyleyebiliriz. Bunun nedeni ise kettle sistemi sayesinde, ısıtılan su, kaynadığı anda, elektrik sistemi otomatik olarak durur. Ve de kaynayan bir suyu, bir kaç dakika bekletseniz bile, buharının küçük bir kısmı dışarıya karışır. Dolayısıyla doğrudan çay, kahve yada benzeri sıcak içecekleri yapabilmenizde su ısıtıcıları ev bütçesi tasarrufu için daha ekonomiktir.

3. Doğal gaz mı, elektrikli soba mı, klima mı?

Ev bütçesi tasarrufu için kış aylarında ihtiyaç duyulan ısınma işleminin gerçekleştirilebilmesi için tercih edilebilecek en iyi alternatifleri elektrikli soba ve klima olarak karşılaştırabiliriz. Ancak burada belirtmek gerekirse; her ne kadar pek çok yeni yapılarda tercih edilmese de, eski zamanların odun sobaları, ısınmak için en ekonomik yöntemlerden birisiydi. Günümüzde; doğal gaz, elektrik sobası ve klima seçenekleri mevcut.

Doğal gaz sistemine sahip binada yaşıyorsanız, doğal gazı tercih etmeniz ev bütçesi tasarrufu için daha hesaplı olacaktır. Aksi halde elektrik sobası daha çok faturanıza yansır ve klima ise ısıtmak konusunda çoğu zaman başarısızdır. Çünkü klima sistemi belli bir alanı hedeflemez. Her ne kadar ayarlanabilir olsa da; klima daha çok bulunduğu ortamın havasını ısıtmaya yöneliktir. Bu da dolayısıyla daha çok enerji tüketiminin, daha uzun bir süreçte gerçekleştirilmesi anlamına gelir.

4. İnternet paketini doğru seçerek ev bütçesi tasarrufu yapabilirsiniz

Aylık olarak seçtiğimiz internet paketi doğrultusunda, çeşitli sınırlamalar ile interneti kullanır ve aylık ödemesini gerçekleştiririz. Faturalara ödediğiniz para ile ev bütçesi tasarrufu yapmak istiyorsanız, internet faturanızı mutlaka kontrol altına almalısınız. Çünkü internet paketleri arasında kimi zaman bir uçurum bulunuyor.

Öncelikle aylık olarak interneti hangi amaçlar doğrultusunda kullandığınızı ve de bu kullanım sonucunda, ne kadar kotaya ihtiyaç duyduğunuzu hesap edin. Ancak bu hesabı yaparken, aynı zamanda sizinle birlikte evde başka kullanıcı varsa; bunu da hesaba dahil etmeniz gerekir. Sonuç olarak aylık tüketim kotanız için en uygun internet paketini tercih ederek, ev bütçesi tasarrufu sağlayabilirsiniz. Yada kotalı ve sınırlı tarifelerden birisine geçiş yaparak, daha fazla tasarruf etmeniz de mümkündür.

5. Ev Bütçesi Tasarrufu için Bilgisayarınızı açık unutmayın

ComputerRoomLaptop kullanıcıları bu konuda daha şanslılar, çünkü laptoplar hem daha az enerji tüketir hem de uzun süre açık kaldığında şarjı biter yada otomatik olarak uyku moduna geçer. Ancak masaüstü bilgisayarda aynı durum söz konusu değildir.

Gece açık unutulan bir masaüstü bilgisayar, aynı zamanda bir internet ağına bağlı ve sürekli bir şekilde işlem yapıyorsa; bu durumda harcayacağı enerji de bir o kadar fazla demektir. Dolayısıyla bunun için alınabilecek en iyi tasarruf yöntemi; bilgisayar ayarlarından zamanlama modunu açmak olacaktır. Bu sayede, bilgisayarınızı açık unutsanız bile, belirlediğiniz zaman dolduğunda, otomatik olarak kapanacaktır ve ev bütçesi tasarrufu yapmış olacaksınız.

6. Beyaz eşyaları, gece çalıştırın

Gece sunulan elektrik hizmeti, gündüze oranla indirime sahiptir. Dolayısıyla gece kullanacağınız beyaz eşyalar, uzun vadede size büyük bir ev bütçesi tasarrufu sağlayabilir. Beyaz eşyalar daha çok enerji tüketimine uygun olduğundan dolayı, özellikle satın alırken ekonomi sınıfında olduğundan emin olun ve de gece saatlerinde; bulaşık ve çamaşır makinesi çalıştırın.

7. Gereksiz su tüketiminin önüne geçerek ev bütçesi tasarrufu mümkündür!

hi-boil-water2-852Musluk sistemleri bozulduğunda, büyük oranda zarar etmenizi sağlar. Her ne kadar genel olarak su faturaları düşük olsa da; aylık olarak fatura konusunda ev bütçesi tasarrufu yapmak isteyenler için önemli konulardan birisi su tasarrufudur. Bu nedenle suyun sadece ihtiyaç duyulan kadarını harcamaya özen göstermeli ve de bozuk su sistemlerini tamir ettirmeniz gerekir.

8. Bulaşık makinesinden tasarruf etmek için;

 • Bulaşık makinesi tam olarak dolduğunda makineyi çalıştırın,
 • Fazla yada eksik doldurmayın. Fazla doldurursanız, kullanılacak enerji ve suyun bir kısmı boşa gidecektir, aynı şekilde eksik doldurursanız, kullanılacak enerji ve suyun bir kısmı ziyan olacaktır,
 • Bulaşık makinesinin ekonomi sınıfı olduğundan emin olun,
 • Mümkünse gece çalıştırın, çünkü gece elektrik faturası daha indirimlidir ancak çevrenizdekiler rahatsız olabilir,
 • Mümkünse bulaşıkları yerleştirmeden önce bir iki kere sudan geçirin,
 • Sıcaklık derecesini fazla yükseltmeyin, genel olarak maksimum 60 derece sıcaklık yeterli olmaktadır.

9. Çamaşır makinesinden tasarruf etmek için;

 • Çamaşır makinesinin sahip olduğu kg değeri kadar çamaşır doldurun, ne fazla ne de eksik olmasın!
 • Genel olarak 40 derece uygundur, daha fazlası daha çok enerji demektir ve dolayısıyla daha çok elektrik tüketimi anlamına gelir

10. Buzdolabından tasarruf etmek için;

 • Eğer buzdolabınız çok fonksiyonlu ise; gece ve gündüz için ayrı ayrı değerler giriniz,
 • Buzdolabında buzlar varsa bunları sürekli ve düzenli olarak temizleyin,
 • Buzdolabını mutfak içerisinde; tüp, fırın gibi ısıtmayı sağlayan eşyalardan uzak bir alana yerleştirin. Bu sayede büyük oranda bir ev bütçesi tasarrufu sağlamanız mümkündür.

11. Saç kurutma makinesinden tasarruf etmek için;

 • Bayanlar, erkeklere oranla daha uzun saçlara sahip olduğundan dolayı, daha uzun süreli saç kurutma işlemini gerçekleştirmektedirler. Dolayısıyla öncelikle bir havlu ile saçların ıslaklığının alınması, sonrasında kurulama işleminin gerçekleştirilmesi, saç kurulama süresini kısaltacak ve sonuç olarak tasarruf sağlanmış olacaktır.

12. Yemek pişirirken tasarruf etmek için;

Ev bütçesi tasarrufu için yemek pişirmede yapmamız gerekenler

 • Kapaklı tencere ve tavaları tercih edin. Bu sayede kapaklar buharı tutacak ve hem yemekler daha lezzetli olacaktır hem de daha kısa sürede pişecektir,
 • Kapaklı bir tencere yada tavada yemek pişirirken, daha çok kısık yada orta derece ateş tercih edin. Aksi takdirde yüksek ateş hem daha fazla enerjinin harcanması hem de yemeğin çiğ kalmasına sebebiyet verecektir,
 • Donmuş gıdaları, doğrudan tavaya atmayın, öncelikli olarak çözümlenmesini bekleyin aksi takdirde daha fazla enerji tüketimi gerekecektir.

13. Alışveriş yaparken ev bütçesi tasarrufu yapmak için;

Shopping-list

 • Haftalık ihtiyaç listesi hazırlayın ve bu listeye uyun,
 • Haftalık meyve ve sebze gibi ihtiyaçlarınızı daha çok pazar yerinden alın,
 • Uygun marketler zincirini tercih ederek, haftalık alışverişlerinizde büyük oranda tasarruf sağlayabilirsiniz,
 • Özel reyon indirimlerini güncel olarak internet üzerinden de takip edebilirsiniz.

Bu yöntemlerle, ev bütçesi tasarrufu sağlanabilir.Ne demiş atalarımız “Damlaya damlaya göl olur !”, bizlerde atalarımızın boş konuşmayacağını biliyoruz.

2 Yorumlar

 1. Ben ne yaparsam yapayım iki şeyin önüne geçemedim birincisi elektrik ikincisi ise su yani ikisi diğer arkadaşların kullandığından %40 kadar fazla geliyor önlemleri alıyorum ama sürekli fazla geliyor arkadaşıma 45 Tl elektrik gelirken bende 110 Tl nin altına düşmüyor 1 Bilgisayar ve Tv çalışıyor normal olarak kettle de su ısıtıcı olarak kullanıyorum birde buzdolabı var çözemedim bir türlü.

 2. Suyu çok kullanıyorsun demek ki. Evdeki arkadaşım temizlik yaparken, bulaşık yıkarken bile suyu hep açık unutuyor. Neden kapatmıyorsun dediğimde ise temizlendiğini düşünmüyorum diyor. Yani sende de bu özellik varsa çok zor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here