Evinin Elektrik İhtiyacını Güneş Enerjisinden Karşılıyor !

0
1287
Evinin Elektrik İhtiyacını Güneş Enerjisinden Karşılıyor

Amasya’da ikamet eden Ahmet Rıza Korkut isimli bilgisayar programcısı evinin elektrik ihtiyacını güneş enerjisi ile karşılıyor. Yaşadığı apartmanın çatısına yerleştirdiği güneş panelleri ile elektrik üreten Korkut, evinin elektrik ihtiyacını da karşılıyor.

Ahmet bey’in neden böyle bir proje yaptığı sorusuna ise bulunduğu mahallede sık sık elektrik kesintisi yaşandığı cevabını veriyor.

Yaşadığı apartmanda aynı zamanda yönetici olan Ahmet bey, güneş enerjisi sistemini yaptırmadan önce tüm daire sahiplerinden de gerekli izinleri almış.

Güneş enerjisi sisteminin işçiliği de dahil her şeyini kendisi yapmış. Ahmet beyin bu temiz enerji kaynağı için harcadığı tutar ise yaklaşık 15.000 TL. Güneş enerjisi sisteminin günlük ürettiği enerji miktarı ise 3,2 kwh.

Ahmet Rıza KorkutAhmet Rıza korkut, “Geçen hafta sıklıkla elektrik kesintisi oldu. Kış günü kombiler çalışmayınca, biraz soğukta kaldık. Şu an dairemin bütün elektrik ihtiyacını güneş enerjisi ile sağlıyorum. Hiçbir şekilde şebekeden elektrik alma ihtiyacı duymuyorum. Tabi bunun için ilk önce apartman yöneticisi olarak komşularımdan yaptığım toplantı ile izin aldım. Daha sonra araştırarak kendi imkanlarımla malzemeleri temin ettim. Komşularımın da yardımıyla kendim kurdum. Kış günü güneş fazla olmamasına rağmen benim ihtiyacımı karşılıyor. Yazın daha verimli olacaktır. Güneş enerjisi bana göre geleceğin enerjisi, yani geleceğin güneşte olduğunu düşünüyorum” dedi.

Kaynak: DHA (Doğan Haber Ajansı)

Resim Kaynağı: Mynet, Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here