Evinizi Isıtan Kombi Seçeneklerine Göz Atarken Neye Dikkat Etmeli, Bakımını Nasıl Yaptırmalısınız?

0
283
Evinizi Isıtan Kombi Seçeneklerine Göz Atarken Neye Dikkat Etmeli

Soğuk kış günleri gelip çattığında, ocakta çorbanızı kaynatacak, evinizi baştan aşağı ısıtacak, verdiği sıcak su ile ılık bir duş alıp günün yorgunluğunu atmanızı sağlayacak bir kombiye mi ihtiyacınız var? Öyleyse ürün seçiminde dikkat etmeniz gerekenlere ve kombi bakımının püf noktalarına gelin yakından göz atalım… Farklı markaların sunduğu ürün seçenekleri arasından evinize ve bütçenize en uygun olanı seçerek, kış aylarında hem sağlığınızı hem de cebinizi koruyabilirsiniz…

Kombi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kombi seçiminde en önemli unsur mekanın kendi potansiyelidir. Satın alınacak ürünün teknik özelliklerinden önce mekanın boyutlarına, yalıtım şekline, konumuna  ve mevcut radyatör uzunluklarına dikkat etmeniz gerekir. Bu noktada konum ile kastedilen, evinizin hangi cepheye baktığı ve kaçıncı katta olduğudur. Evden eve değişiklik gösteren bu detaylara baktığınızda, başkalarının evinde son derece kullanışlı olan modellerden bazılarının sizin evinizde aynı oranda verimlilik sağlamadığını görebilirsiniz.

İlk Adım: Kombinin Kapasitesini Belirlemek

Mekanda bulunan toplam radyatör uzunluğu 5-9 metre aralığındaysa 20.000 kcal/ saat, 9-13 metre arasındaysa 26000 kcal/ saat, 13 metre ve üzerindeyse 30000 kcal/ saatlik kapasiteye sahip kombileri tercih etmelisiniz. Benzer şekilde bina alanı 160 m2’den az ise 20000 kcal/ saat, 160-200 m2 arasında ise 26000 kcal/ saat ve 200 m2’nin üzerindeyse 30000 kcal/ saat’lik bir ürün kullanmalısınız. Ancak bu değerin ısıl kapasitesiyi gösterdiğini, genellikle ürün açıklamalarında bulunan kw değerinin ise cihazın gücü ile ilişkili olduğunu unutmayın. Bu noktada herhangi bir karışıklık yaşamamak için 24kW’ın 20000 kcal/ saat, 28 kW’ın 23200 kcal/ saat 30 kW’ın 26000 kcal/saat ve 35 kW’ın 30000 kcal/ saat’e denk geldiğini aklınızda tutabilirsiniz.

İkinci Adım: Kombi Türünü Seçmek

Kombilerin sınıflandırılmasına ilişkin teknik bilgiler kafanızı karıştırmasın. Satın alma aşamasında faydalanabileceğiniz kısa açıklamalar ile hangi cihazın sizin için ideal olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz. Bu bilgilere göz attığınızda ilk etapta ürünlerin baca sistemine göre, bacalı ve hermetik olmak üzere iki farklı başlıkta ele alındığını görebilirsiniz. Bacalı kombilerde ateşleme esnasında mekandaki oksijenden faydalanılır ve yanma sonucu oluşan kirli gazlar baca yardımı ile tahliye edilir. Bacalı cihazların kullanıldığı mekanlarda gaz sızıntısı vb. istenmeyen durumları önlemek için mekanı çok iyi bir şekilde havalandırmanız gerekir. Hermetik kombi modellerinde ise ortamda bulunan hava kullanılmadığı için bu tip sorunların yaşanma yüzdesi oldukça düşüktür. Bu durum hermetik ürünlere talebin artmasını sağlamıştır.

Yoğuşmalı Kombi mi Konvansiyonel Kombi mi?

Kombi tiplerini ısınma tekniklerine göre incelediğinizde yoğuşmalı ve konvansiyonel olmak üzere iki farklı ürün tipi bulunur. Sağladığı enerji tasarrufu ile bir adım öne çıkmayı başaran yoğuşmalı kombiler, konvansiyonel olanlara göre yaklaşık %10-20 arasında daha fazla verimlilik sağlar. Konvansiyonel ürünlerde ısınmak için kullanılan enerji atık olarak dışarı atılırken; yoğuşmalı kombi modellerinde bu enerji su buharını tekrar sıvı hale dönüştüren teknolojisi sayesinde tekrar tekrar kullanılabilir. Böylece ciddi bir enerji tasarrufu sağlanmış olur. Ancak bu aşamada da evinizin büyüklüğü son derece önemlidir. Örneğin 160-170 m2’lik bir evde yoğuşmalı kombilerin amortisman süresi yaklaşık 2-3 yıl iken, daha küçük alana sahip mekanlarda bu süre çok daha uzun sürebilir. Standart bir cihazın ömrü ise 10-15 yılın üzerinde değildir. Bu gibi durumlarda küçük mekanlar için tercih edeceğiniz kaliteli bir konvansiyonel ürün, yoğuşmalı modellerden daha ekonomik bir seçim olabilir. Kombinizi seçerken bu etmenlerin yanı sıra radyatörlerin konumu, uzunluğu, kazan büyüklükleri gibi farklı özellikler de etkili olur. Bu özellikleri inceleyen bir uzman sizin için en uygun ürün seçeneğinin hangisi olduğunu rahatlıkla söyleyebilir.

Kombilerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Kombi bakımı satın aldığınız ürünü uzun süre kullanabilmek açısından son derece önemlidir. Düzenli bir şekilde bakımı yapılmayan cihazlar, kısa zamanda bozulabilir; ani arızalara maruz kalabilir ve daha çok enerji harcayarak daha az performans sergiler. Bu nedenle bakımına mutlaka önem verilmelidir. Öncelikle sıcak su ve kaloriferin durumunu kontrol ederek işe başlayabilirsiniz. Ardından ürünün su seviyesine bakarak herhangi bir sızıntı olup olmadığını tespit edebilir; içini açarak tozlanmayı giderebilirsiniz. Elektrik bağlantılarını, fanı, gelişme tankını kontrol edip tozlarını aldıktan sonra bar basıncını ayarlamanız gerekir. Daha detaylı bir bakım için ise servise başvurmayı deneyebilirsiniz.

Demirdöküm, Baymak, Blyss ve Beko gibi sektörün önde gelen isimlerine ait ürün seçenekleri şimdi çok uygun fiyatlarla Koçtaş’ta! İhtiyacınız olan kombi modeline sahip olmak için siz de hemen Koçtaş‘ın web sitesine göz atabilir; evinize ve cebinize en uygun ürünü oturduğunuz yerden sipariş edebilirsiniz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here