EWE Holding Kayseri’de Güneş Enerjisi Santrali Kuracak

0
974
EWE Holding Güneş Santrali
EWE Holding Güneş Santrali

Dünya çapında artan enerji taleplerine yetişebilmek amacıyla, yeni enerji kaynakları arayışları sürüyor. Artan talebin yanı sıra mevcut enerji kaynaklarının azalması da, yenilenebilir enerji kaynaklarını gündeme getirdi. Bu alanda ülkemizde ve dünya da son yıllarda yeni yatırımlar yapılıyor. Ağustos ayında EWE Turkey holding tarafından yapımı başlatılan güneş enerjisi santrali de bu yatırımlardan bir tanesidir.

Türkiye’de son yıllarda anahtar teslimi yenilenebilir enerji tesislerinin yapımı hız kazandı. Bu tesislere bir yenisi geçtiğimiz ağustos ayında eklendi. EWE holding tarafından Kayseri İncesu’da, 52.000 m2’lik bir alana yaklaşık olarak 12,500 adet güneş paneli ile yapımına başlanan güneş enerjisi santrali, bölgede yapılan en büyük santrallerden bir tanesi konumunda yer alıyor. Bölgeye ve ülkeye örnek sayılabilecek olan santral, 3 milyon 600 bin Euro gibi bir rakama mal olacak.

Projenin yapımı için dünyanın en iyi projeleri örnek alınmış ve bazı uygulamalar da proje kapsamında ilk defa uygulamaya girecek. Projede yaklaşık olarak 50 kişi çalışıyor ve güneş panellerinin yanı sıra 50 adet inverter kullanılıyor. Almanya’nın en prestijli firmalarından bir tanesi olan EWE firması, bu proje kapsamında yatırımlarını Türkiye’de bulunan firmalarına aktarıyor.

Güneş Enerjisi Santrali Kayseri için Büyük Avantaj

3 MW Kurulu güce sahip olan santralin yapımı tamamlandığı zaman, Kayseri iline büyük avantajlar sağlayacak. Tesis tamamlandığı zaman, 5 milyon kWh elektrik üretecek ve bu elektrik 2.300 konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak. Ayrıca çevreye zarar vermeden çalışacak olan tesis, Türkiye’nin enerji ışınımı açısından en verimli yeri olan Kayseri’de yapılıyor. Kayseri gibi başka illerde de ileride yatırım yapılacağı açıklandı.

EWE firmasının Türkiye’deki temsilci firması Enervis’den gelen açıklamaya göre, enerji alanındaki tecrübe ve birikimlerini, Kayseri ilinde başlattıkları proje ile hayata geçirdiklerini bildirdi. İlerleyen dönemlerde enerji ışınımı açısından verimli olan başka illerde de daha büyük projelere yatırım aktarılacağı ve inşaatlarının da bizzat firma tarafından yapılacağı açıklandı.

ewe-holdingTürkiye’de Enervis adı ile 10 yıldan fazla bir süredir faaliyet gösteren EWE firmasının Türkiye’de anahtar teslimi olan birçok projesi bulunuyor. Türkiye’de doğal kaynakların çok olduğunu ve bunların yenilenebilir enerji kapsamında değerlendirilmeye müsait olduklarını belirten firma, önümüzdeki günlerde yalnızca güneş enerjisi değil diğer yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili de proje üretebileceklerini açıkladı.

Ülkemizde özellikle elektrik enerjisi ihtiyacı barajlardan ve hidro elektrik santrallerinden karşılanmaya çalışıyor. Ancak baraj ve hidro elektrik santralleri, bölgedeki eko sisteme zarar veriyor. Bu yüzden yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili projelerin çoğalması ve hız kazanması önem arz ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here