Faraday Future Elektrikli Araba

0
2582

Elektrikli araçlar gün geçtikçe daha da göz önüne geliyor. Elektrikli araç üreticisi Faraday Future yeni nesil süper hızlı araç üreticilerinden birisi.

Faraday future firması ilk aracını las vegas’ta tanıttı. Yeni çıkan bu elektrikli araba , batman filmindeki batmobile ‘ e benzetiliyor. FFZERO1 diye anılan arabanın 1.000 beygir üretebilen bir elektrik motoru var. Faraday firmasının ürettiği bu araç 0’dan 100 km’ye sadece 3 saniye gibi kısa bir sürede çıkabiliyor. En yüksek hızda ise saatte 200 mile’e kadar ulaşabilmektedir.

faraday future 4faraday future 5

Elektrikli araç piyasası çok hızlı büyümeye başladı. Hatta dev teknoloji şirketlerinin de bu alanda faaliyetleri basına sızmış durumda. Teknoloji firmaları ‘ndan google ve apple ‘ın konuyla ilgili bilgileri basına sızdı.

faraday future 2

FFZERO1 consept aracın direksiyon simidinin de güzel ve kullanılabilir birçok özelliği var. Akıllı telefonunuzu direksiyona entegre edebileceğiniz bir yer var.

Sürücü koltuğu güzel ve hızlı bir sürüş deneyimi yaşatmak için özellikle kırkbeş derece açıya göre dizayn edilmiştir.

faraday future 3

Ayrıca toplamda 4 adet motoru vardır . Bu motorların her biri faraday future firmasının consept aracının bir tekeri için ayrı olarak güç üretebilmektedir.

Faraday firması kimdir , ne zaman kuruldu ?

Bu firma henüz 18 aylık bir firmadır. Çin’deki LeTV firmasının milyar dolar zengini olan Jia Yueting ‘in verdiği desteklerle kuruldu. Firmanın ürettiği bu aracın tasarımcılarının başında , bmw firmasının x1,i3 ve i8 modellerinin dış tasarımlarını yapan richard kim bulunuyor.

Ayrıca firma 1 milyar dolarlık bir anlaşma ile Las Vegas’ta bir fabrika kuracağını duyurdu. Fabrikanın açılması ile birlikte 4.000 ‘nin üzerinde insanın işçi olarak çalışabileceği söylenmektedir.

Gelecekte hatta çok yakın zamanda elektrikli araçların sokaklarda yerini ciddi anlamda alacağı görülmektedir. Büyük küçük birçok firmanın hatta teknoloji şirketlerinin bile bu büyük pastadan pay almak için yarıştığı aşikardır. Türkiye’de yerli otomobil i elektrikli olarak üreterek iç piyasada kendisine bir yer edinmek istemektedir.

Ama bu elektrikli araçların piyasaya girişi  yapılmadan önce ülkelerin bu konudaki altyapısını tamamlamaları gerekiyor.

Ülke olarak petrolü çok pahalı kullanmaktayız. Umarım elektrikli araçların durumu da petrole benzemez. Piyasada satılan elektrikli araç listesine bu bağlantıdan bakabilirsiniz.

Kaynak : Techinsider

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here