Fen Bilgisi Dersi Nedir? Fen Bilgisi Dersinin Konuları Nelerdir?

0
3617
Fen Bilgisi Dersi

Fen Bilgisi dersi sayısal dersler içerisinde öğrencilerin en çok korktukları dersler arasında yer almaktadır. Bu ders aslında diğer derslerle kıyaslandığında hayatta en çok karşımıza çıkacak konuların bulunduğu ders olduğunu görebiliriz. Bu dersi başarabilmek için öncelikle bu dersin zor olduğu ve başarılamayacağı ile ilgili ön yargılardan kurtulmak gerekmektedir. Bu önyargılar dersin öğrenilmesine set çekmektedir. Bu dersi iyi dinleyen ve tekrarını yapan kişi çok rahat başarabilir. Bu düşünceden yola çıkarak Fen Bilgisi dersine çalışmaya başlayabilirsiniz.

Fen Bilgisi dersi anlatılırken öncelikle yapmamız gereken dersin konularını çok iyi kavramak sonra da hayattan örnekler düşünerek somutlaştırmaya çalışmaktır. Bunu yaptığınızda konuları çok daha kalıcı olarak öğrendiğinizi göreceksiniz.

Fen Bilgisi Dersinin Konuları

Fen Bilgisi dersi ortaokulda görülmektedir. Bu ders fizik, kimya, biyoloji dallarının temel konularını içermektedir. Güneş, Dünya ve Ay, Canlılar dünyası, Kuvvetin ölçülmesi ve sürtünme, Dünyanın Katmanları, Madde değişimi, ışığın yayılması, İnsan ve çevre, elektrik devre elemanları, Güneş sistemi, vücudumuzdaki sistemler, kuvvet ve hareket, madde, ısı, ses gibi pek çok konu Fen Bilgisinin konuları arasında yer almaktadır.

Fen Bilgisi Dersi Nasıl Çalışılır?

Bu dersi çalışmaya başlayan birinin çalışama sonunda başarılı olması için dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususları şu şekilde sıralamak mümkün olmaktadır:

  • Öncelikle bu dersin bir sebep-sonuç ilişkisi içinde çalışılması gerektiği unutulmamalıdır.
  • Fen Bilgisi dersinde kesinlikle ezber yapılmamalıdır. Bu derste sarmal eğitim sistemi uygulanmalıdır. Yani öğrenilen bir konunun üstüne diğer bir konu bina edilmelidir. Böylece her konu bir önceki konu ile ilişkilendirilmektedir.
  • Fen bilgisi dersinde sorulara bakıldığında soruların ezber ya da direkt bilgi olmadığı yorumlama sorunlarının bulunduğu görülecektir. Sor çözerken yorum kabiliyetinizi geliştirmeniz bu açıdan önemlidir.
  • Dersi derste dinleyerek öğrenmek tam da Fen Bilgisi dersi için geçerlidir. Örneğin besinler ve dengeli beslenme konusu için konuşursak derste dinlemez isek internetten yalan yanlış bilgiler öğrenme olasılığı çok yüksek.
  • Fen Bilgisi dersinde uygulayarak görme yani deney çok önemlidir. Bunun için konularla ilgili okulda yapılan deneylerin yanında evde de basit deneyler yapılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here