Filistinli Bedevilere Güneş Enerjisi Sistemi Türkiye’den

0
798
filistinli-bedevilere-gunes-enerjisi
filistinli-bedevilere-gunes-enerjisi

Türkiye yurtdışındaki yatırımlarına ve yardımlarına devam ediyor. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Filistin’de bulunan Beytüllahim kentine bedevilerin yaşadığı yere yaklaşık olarak 6 ayrı noktaya güneş enerji sistemi kuruldu.

Sistem sayesinde bölgede yaşayan bedevi halkının geçim kaynaklarından olan hayvancılığa katkı sağlanmış olunacak. Hali hazırda bölgede yaşayan bedevi halkı nitelikli süt üretimi ve hayvancılık alanlarında faaliyet gösteriyor.

Filistin Samed Derneğinin talebi üzerine gerçekleştirilen yardım ile kırsalda yaşayan çiftçi ailelere doğrudan destek sağlanması amaçlanıyor.

turk-isbirligi-ve-koordinasyon-ajansiYardım ile 350 kişiden oluşan 22 bedevi ailesi, güneş enerjisinden yararlanabilecek. Proje ile şu anda 8 kilovat elektrik ihtiyacı karşılanabiliyor. Güneş enerji panelleri ile kuyularda bulunan su pompaları çalıştırılabilecek. Ayrıca Ebu Zeytun bölgesinde bulunan su deposundan pompalar yardımı ile 500 kişinin su ihtiyacı rahatlıkla karşılanabilecek.

Depodaki suyun yerine ulaştırılması ile birlikte bu sudan 850 kişi yararlanabilecek. Sıcak iklimden dolayı bölgede su son derece önemli. TİKA Filistin Koordinatörü Bülent Korkmaz bu konuda yaptığı açıklamada “Filistin’de yaşayan bedevilere yaptığımız yardım sayesinde, bölgede en büyük sıkıntılardan bir tanesi olan su sıkıntısını bir parçada olsa çözebileceğiz” söylemlerinde bulundu.

Filistin’de yaşayan bedeviler modern yaşamın ve teknolojinin getirilerinden yararlanamıyorlar. Güneş enerji sistemleri hakkında hiç bilgileri yok. Hem güneş enerjisi teknolojileri hakkında bilgi sahibi olmaları, hem de su ihtiyaçlarının karşılanması açısından Türkiye tarafından gerçekleştirilen proje önem arz ediyor.

Projenin amacı bedevilerin geçim kaynaklarını zorlanmadan karşılayabilmeleri ve modern yayık cihazları ile süt ürünlerini daha da nitelikli hale getirmeleridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here