Fotoğrafçıların Dijital Fotoğraf Makinelerinde Kullandıkları 5 Önemli Püf Nokta

0
428
Dijital Fotoğraf Makineleri

Dijital fotoğraf makinesi, artık her evde bir tane bulunuyor. Her ne kadar profesyonel olarak fotoğraf çekmiyor olsak da çektiğimiz fotoğrafların güzel olmasını istiyoruz. Güzel fotoğraflar çekebilmek için de güzel bir telefona ya da güzel bir dijital fotoğraf makinesine ihtiyacımız var. Eğer telefonumuzun kamerası bizim için yeterli değilse dijital fotoğraf makinesine ihtiyaç duyuyoruz. Öyleyse dijital bir fotoğraf makinesi almaya karar verirsek ne yapmamız gerekiyor? Bu soruya kısaca bir kılavuz oluşturalım.

Bütçe

Bütçe elbette en önemli kıstastır. Bir fotoğraf makinesi almaya karar verirken bütçemizi oluşturmamız gerekiyor. 1000 TL ve üzerinde bir fotoğraf makinesi alabilirim diyorsanız DSLR makineleri, o kadar pahalısına gerek yok diyorsanız kompakt makineleri tercih ederek ona göre bütçe belirlemelisiniz.

fotoğraf makinesiKompakt ve DSLR

DSLR’nin açılımı Digital Single Reflex Camera yani Türkçe olarak objektifi değiştirilebilir makine anlamına gelir. Kompakt makine ise objektifi sabit makinelerdir. Eğer profesyonel olarak fotoğraf çekiyorsanız ya da bu konuda eğitim alıp kendinizi geliştirmek istiyorsanız DSLR’yi tercih etmelisiniz. Ancak profesyonel olarak kullanmayacaksanız kompakt fotoğraf makinelerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca eğer bol bol video çekmek istiyorsanız DSLR tercih etmemelisiniz. DSLR dijital fotoğraf makinenizde bulunan sensör dediğimiz aygıtın belli bir kullanım ömrü bulunuyor. Fotoğraf çekerken objektiften gelen görüntü saniyeden kısa bir süre müddetince objektife düşer ve daha sonra perde kapanır. Fakat video çekerken perde hep açıktır ve hassas bir aygıt olan sensör sürekli ışığa maruz kalır. Bu durum DSLR fotoğraf makinelerinin ömrünü önemli ölçüde kısaltmış olur.

Aksesuarları

Hangi fotoğraf makinesini alacağınıza karar verdikten sonra elbette bir diğer önemli konu da aksesuarlarıdır. Öncelikle fotoğraf makinenizi taşıyabileceğiniz güzel bir çanta almanızdır. Bu fotoğraf makinenizin zarar görmesini engelleyecektir. Ayrıca onun yanında objektif camınızın zarar görmesini istemiyorsanız bunun için de bir ultra violet filtre alabilirsiniz. Bu sizin objektifinizi korurken aynı zamanda güneş ışınlarından da koruyacaktır. Bir de LCD ekranınız için bir ekran koruyucu almanız da tavsiye edilenler arasında. Bu da ekranınızı koruyarak zarar görmesini engelleyecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here