Fransa’dan Çin’e Yarışan Güneş Enerjili Bisikletliler Erzincan’a Ulaştı!

0
584
Güneş Enerjili Bisikletliler

Gün geçmiyor ki dünyadan yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yeni bir proje, yeni bir oluşum ve yeni bir kampanya duyulmasın. Bu kez haber diğer yenilenebilir enerji kaynakları projelerine göre daha bir ilginç ve dikkat çekici. Özel bir platformun düzenlediği ve güneş enerjili bisikletlilerin katıldığı The Sun Trip 2018 yarışması 22 gün önce Fransa’da başladı ve Çin’de sona erecek.

Fransa’dan yola çıkan bisikletliler ülkemizdeki rotaları gereğince Erzincan üzerinden İran’a geçecekler. Katılımcıları Erzincan’da karşılayan Erzincan Bisikletçiler Derneği Başkanı Hakan Sarı ve dernek üyeleri hem onlara ülkemizi tanıtıyorlar, hem de ülkemiz insanının misafirperverliğini gösteriyorlar. Yarışmanın katılımcıları arasında bulunan Kanadalı bir çifti de Erzincan’da karşılayan ve misafir eden Erzincan Bisikletçiler Derneği Başkanı Hakan Sarı ve dernek üyeleri Kanadalı çift ile sohbet etme imkanı buldu.

Fransa’nın Lyon kentinden 30 farklı takım ile birlikte yarışmaya başladıklarını ifade eden Kanadalı 37 yaşındaki Justin Lemine Elmore ve nişanlısı Anne Sophre çifti, kendileri için bu yarışmanın bir hayli ilginç bir deneyim olduğunu ifade ettiler. Yarışmanın Türkiye ayağının da kendileri için gayet rahat geçtiğine dikkat çeken çift, yarışmanın Çin’in Ganzaou kentinde sona ereceğini söylediler. Kendilerinin ise evlilik planları yaptıklarını ve bu nedenle yarışmanın sonuna kadar devam etmeyeceklerini, bir sonraki etap olan İran’da yarışmayı bırakacaklarını açıkladılar.

Amaç Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dikkat Çekmek!

Yarışmanın amacının yenilenebilir enerji kaynaklarına ve bilhassa güneş enerjisine dikkat çekmek olduğunu ifade eden Kanadalı çift, kendilerinin de bu sistemle ve yarışmayla internet üzerinden tanıştıklarını vurguladılar. Sistemin gayet olumlu çalıştığını ve yolculukları boyunca kendilerinin de bunu test etme olanağı bulduğunu söyleyen Kanadalı çift, Türk insanının misafirperverliği için de teşekkür ettiler.

Seneye tekrar bu yarışmaya katılmak istediklerini deklare eden Kanadalı Justin Lemine Elmore ve Anne Sophre çifti, dünyanın kurtuluşunun yenilenebilir enerji kaynaklarında olduğuna vurgu yaptılar. Kısa bir molanın ardından Erzincan’dan ayrılan yarışmacıların bir sonraki durağı ise Erzurum olarak açıklandı. Akabinde yarışmacılar İran üzerinden Çin’e doğru yol alacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here