G Tech ‘e İki Ödül Birden !

0
1175

Gediz Üniversitesi Teknoloji Takımı nam-ı diğer G Tech, yüzde yüzünü kendilerinin yaptıkları iki tane konsept araba yaptı .Bu araçların motorlarını bile kendileri ürettiler. Üstelik “yerli ürün teşvik ödülü” ‘nü de TÜBİTAK tarafından aldılar. Bir diğer ödül ise Shell Türkiye tarafından, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nden ‘Teknik İnovasyon Ödülü’ ‘üne layık görüldü .

G TechGediz Üniversitesi Teknoloji Takımı (G-Tech), yerli otomotiv çalışmalarında üst üste başarılar kazandı. 1 lt benzin ile 1000 km yol gidebilen araç yaparak adlarını duyuran gençler, milli teknoloji araştırmalarında ciddi anlamda yol katettiler.

Makine, Elektrik-Elektronik ve Endüstri mühendisliği bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler, danışman hocaları Doç. Dr. Selim Solmaz ile birlikte bu yıl iki konsept araçı aynı zamanda yaptı. Motorları ‘da başta olmak üzere 100% ‘ü kendileri tarafından Gediz Üniversitesi laboratuvarlarında üretilen arabalardan elektrikli olan araca ‘Devrim’, hibrit olan araca ise  ‘G-Tech PHEV’ adını verdiler. Gediz Üniversitesi’nin mucit gençleri gece gündüz çalışarak tamamladıkları bu iki proje ile 2 ödül aldılar.

G Tech

İlk olarak TÜBİTAK, Türkiye’nin ilk yerli otomobili Devrim’den esinlenen aracı ‘Yerli Ürün Teşvik Ödülü’ne layık gördü. Devrim’in ardından G-Tech PHEV de Shell Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından bu yıl ilk defa düzenlenen Shell Eco-Marathon Türkiye’de ‘Teknik İnovasyon Ödülü’ne layık görüldü. Geliştirdikleri milli otomotiv teknolojileriyle başarıdan başarıya koşan İzmirli öğrenciler, Gediz Üniversitesi’ne bir kez daha büyük mutluluk ve gurur yaşattı.

G Tech İngiltere’de yarışacak

Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selim Solmaz, hem benzinli hem de elektrikli motora sahip G-Tech PHEV ile seri hibrit teknolojisine bazı yenilikler getirdiklerini açıkladı. Doç. Dr. Solmaz, ortaya koyduklarını seri hibrit güç sistemiyle bu ödüle layık görüldüklerini dile getirdi, şunları söyledi:

“En az yakıtla en yüksek performans sağlayacak şekilde tasarlanıp hazırlandı. Bir litre benzinle bin kilometre gidebilen Gediz Gasoline Car 2 (GGC2) isimli aracımızın daha da ileri seviyedeki bir versiyonu. 2016’nın haziran ayında İngiltere’de yapılacak Shell Eco-Marathon’da onunla yarışacağız. Bu zorlu organizasyona iyi hazırlanıp dereceyle dönmek istiyoruz. Diğer yandan da yerli teknolojiler üzerine çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Tek amacımız tüm dünyaya ülkemizden yeni teknolojiler kazandırabilmek.”

Kaynak : gediz.edu.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here