Gediz üniversitesine çevreci otobüs jesti !

0
850
çevreci otobüs gediz
çevreci otobüs gediz, Doruk Electra, elektrikli otobüs, gediz üniversitesi

Gediz Üniversitesi kampüsüne otokardan çevreci otobüs jesti yapıldı. Gediz üniversitesi geçtiğimiz aylarda türkiyede ki en çevreci yenilenebilir enerji santrallerinden birisini kurdu. Bu enerji santrali üniversitenin öğrenci otoparkına yapıldı.

Gediz üniversitesine ait olan bu enerji santralinin en büyük özelliği hibrit olmasıdır. Yani hem güneş enerjisi hemde rüzgar enerjisi ile elektrik üretmektedir.

Üniversite öğrenci otoparkında bulunan hibrit enerji santrali, üniversitenin enerji ihtiyacının yaklaşık yarısını karşılamaktadır. Bu da yıllık 400.000 TL enerji tasarruf anlamına gelmektedir.

Otokar Firması Gediz Üniversitesine Çevreci Otobüs Hediye Etti

Gediz üniversitesi, sahip olduğu hibrit enerji santrali sayesinde yıllık 450 ton karbonun doğaya salınımını engellemektedir. Üniversitenin bu çevreci yaklaşımına karşılık, otokar firması çok güzel bir jest yaptı.

Türkiyenin önde gelen otomobil üreticisi firmalarından olan otokar firması, üniversiteye çevreci otobüs hediye etti.

Firmanın Gediz‘e hediye ettiği otobüs, türkiyenin ilk yerli elektrikli otobüsü olma özelliği taşımaktadır.

Otokarın ürettiği yerli elektrikli otobüsün ismi ise Doruk Electra. Doruk Electra tamamen çevre dostu bir otobüstür. Bu elektrikli otobüste egzoz bulunmamaktadır. Tamamen elektrik ile çalışmaktadır.

Kampüste bulunan hibrit enerji santrali ile hem rüzgar hemde güneş enerjisi ile üretilen elektrikle Doruk Electra şarj olmaktadır.

Firmanın üniversiteye hediye ettiği Doruk Electra elektrikli otobüs, hafta içi öğrencilerin kullanımına tahsis edilmiştir. Hafta sonu ise izmir’de çevreci otobüsü tanıtım amacı ile sokaklarda gezmektedir.

Gediz üniversitesi rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, türkiyenin ilk yerli ve elektrikli otobüsünün kendi kullanımına verilmesinde dolayı otokar yetkililerine teşekkür etti.

Ayrıca sayın rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik konuşmasında şunları ifade etti;

“Üniversitemizin temiz enerjiyi kullanması ve daha fazla geliştirmesi için birçok bilimsel projeler geliştirdik. Bu projelerin en büyük amaçlarından biriside doğayı ve çevreyi korumaktır. En son projelerimizden biriside öğrenci otoparkına hibrit enerji santrali kurmaktı.

Kullanılmayan ve tamamen boş durumdaki bir alana hibrit santral kurarak hem güneşten hemde rüzgardan elektrik elde ettik. Bu sayede 3000 metrekare büyüklüğünde ki kullanılmayan alanımızı da değerlendirdik. Hayata geçirdiğimiz bu projeyi otokar firmasının hediye ettiği çevreci otobüs ile taçlandırdık.” dedi.

Ayrıca rektör Seyfullah Çevik, temiz ve yaşanabilir bir çevre için gediz üniversitesinin bu ve benzeri çalışmalara devam edeceğini söyledi.

Otokar firmasına, gediz üniversitesine çevreci otobüs hediye ettiği için teşekkür ederiz. Darısı diğer üniversitelerin başına…

Ayrıca gediz üniversitesinin yapmış olduğu g-tech isimli güneş enerjisiyle çalışan otomobiline de bakmanızı tavsiye ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here