Geleceğin Enerji Kaynakları Nelerdir?

5
24919
gelecegin-enerji-kaynaklari, geleckte-enerji-kaynaklari, yeni-enerji-kaynaklari, gelecegin-alternatif-enerji-kaynaklari, gelecegin-temiz-enerji-kaynaklari
gelecegin-enerji-kaynaklari, geleckte-enerji-kaynaklari, yeni-enerji-kaynaklari, gelecegin-alternatif-enerji-kaynaklari, gelecegin-temiz-enerji-kaynaklari

Geleceğin enerji kaynakları nelerdir? Günümüzdeki enerji kaynakları çoğunlukla fosil yakıtlar ile elde edilmektedir. Ancak son yıllarda yenilenebilir enerji kaynakları ciddi anlamda ilgi görmeye başlamıştır. Tabi temiz enerji kaynaklarının da belli bir kullanım sınırları var. Bu yüzden sürekli yeni enerji kaynakları için çalışmalar yapılmaktadır. Ve bulunan yeni enerji kaynakları, eğer fizibıl yani uğraşmaya değecek durumdaysa üzerinde arge çalışmaları yapılmaktadır.

Peki gelecekte hangi enerji kaynakları kullanılacak? Sadece güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi mi kullanılacak. Yoksa geleceğin enerji kaynakları daha farklı yollardan mı elde edilecek. İşte bu yazımızda sizlere geleceğin enerji kaynakları neler olabilir sorusunun kısaca yanıtını vereceğiz.

10 Olası Geleceğin Enerji Kaynakları

1- Uzay Bazlı Güneş Enerjisi

Uzay Bazlı Güneş EnerjisiGeleceğin enerji kaynakları arasında güneş enerjisi teknolojilerinin yeri oldukça büyük görünüyor. İnsanoğlu güneşten henüz çok fazla yararlanamıyor. Çünkü, dünya atmosferi, güneşten gelen ışıkların birçoğunu uzaya geri gönderiyor. Gelecekte uzaya yerleştirilecek bir güneş santrali ile, ki bu bir uydu olabilir. Bu santral ile güneşten gelen ışıkları doğrudan elektriğe çevirmek mümkün olacak. Üstelik bunu 24 saat boyunca yapabilecek. Daha sonra, mikrodalgalar ile, bu elektriği dünyadaki alıcılara gönderebilecek. Gelecekte enerji kaynakları arasında güneş enerjisinden çok daha fazla yararlanmak mümkün olacak.

2- İnsan Gücü

İnsan Gücü ile elektrikİnsan gücü de geleceğin enerji kaynakları arasında gösterilmektedir. Peki insan gücü ile nasıl elektrik üretilebilecek. Aslında bu yöntem günümüzde piezoelektrik materyal dediğimiz malzemeler ile yapılabiliyor. Bu alanda pek çok bilimsel araştırma mevcut. Hatta gerçek hayatta bunun deneyleri bile yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor. Piezo malzemesi mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviriyor. Örneğin, yollarda arabaların üzerinden geçtiği kasisler bu malzemeden yapılırsa, elektrik üretmek mümkündür. Veya, insan nüfusunun yoğun olduğu meydanlardaki yer (zemin) bu malzemden yapılırsa, elektrik üretmek mümkün. Geçmiş yıllarda, amerika’da bir maraton koşusunda, koşucuların köprü altından geçeceği yere bu malzemeden koyulmuş ve hatrı sayılır miktarda elektrik üretilmiştir. Dünya üzerinde 7 milyardan fazla insanın olduğu düşünülürse, kesinlikle insan gücü geleceğin enerji kaynakları arasındadır.

3- Gelgit Enerjisi

Gelgit EnerjisiGelgit enerjisi çok yüksek potansiyele sahip bir enerji kaynağıdır. Ancak, günümüzde bu enerji kaynağından maalesef çok fazla yararlanamamaktayız. Sadece amerika’da ki deniz kıyılarının dalga enerjisi potansiyeli yıllık 252 Milyar kWh’tir. Gelecekte bu enerji kaynağından büyük ölçüde yararlanılabilecektir. Muhtemelen gelgit enerjisi geleceğin enerji kaynakları arasında yerini alacaktır.

4- Hidrojen Enerjisi

Hidrojen EnerjisiHidrojen enerjisi günümüzde de üzerinde en çok yoğunlaşılan enerji kaynağıdır. Hatta hidrojenle çalışan arabalar bile yapılmıştır. Hidrojen çok temiz enerji kaynağıdır. Ve hidrojen yakıldığı zaman atık olarak su açığa çıkmaktadır. Ayrıca, hidrojen uzayda ve dünya atmosferinde bol miktarda bulunmaktadır. Tek dezavantajı ise bu yakıtı elde edebilmek için çok para harcanması gerekmektedir. Gelecekte hidrojen enerjisini elde edebilmek için maliyetlerin çok ucuz olacağı tahmin edilmektedir. Bu yüzdende hidrojen enerjisi geleceğin enerji kaynakları arasında gösterilmektedir.

5- Magma Enerjisi

Magma EnerjisiDünyanın merkezinin ne kadar sıcak olduğunu herkes bilmektedir. Jeotermal enerji de yer altındaki sıcak kaynaklar ile elde edilmektedir. Gelecekte, insanoğlu dünyanın merkezindeki magma kaynağını kullanarak elektrik üretebilecek. Magma enerjisi geleceğin enerji kaynakları içerisinde oldukça önemli bir potansiyele sahip.

6- Nükleer Çöp

Nükleer ÇöpGünümüzde nükleer enerji ile elektrik üretebilmek için uranyum atomunun sadece %5’i kullanılabilmektedir. Geriye kalan %95’lik kısmı ise nükleer çöp olarak atılmaktadır. Gelecekte muhtemelen nükleer çöp diye bir şey kalmıyacak. Ve kullanılan uranyum atomunun tamamı değerlendirilebilecek. Nükleer enerji günümüzde olduğu gibi geleceğin enerji kaynakları içinde de yer alacak.

7- Gömülü Güneş Enerjisi

Gömülü Güneş EnerjisiGelecekte her evin penceresi bir güneş paneli görevi görecek. Solar panel çeşitleri isimli makalemizde de yer verdiğimi saydam güneş panelleri, gelecekte kullanılabilecek. Her evin penceresi elektrik üretebilecek. Üstelik göz zevkinizi bozmadan ve çok yüksek verim ile.

8- Alg Enerjisi

Alglerden elektrik üretimiAlglerden elektrik üretimi için yapılan çalışmalar sürekli geliştirilmektedir. Algler yosunlarda üretilebilir ve çoğaltılabilir. Yosunlar ise neredeyse dünyanın her yerinde yetiştirilebilir. Alg dediğimiz canlılar ise biyoyakıt olarak muazzam derecede verimli olarak kullanılabilir. Alg enerjisi de geleceğin enerji kaynakları olarak gösterilmekte.

9- Uçan Rüzgar Türbinleri

Uçan Rüzgar TürbinleriRüzgar yüksek rakımlar da çok daha fazladır ve verimlidir. Muhtemelen gelecekte rüzgar türbinleri, rüzgar avına çıkacak ve rüzgardan elektrik üretimi bambaşka bir boyuta taşınacak. Uçan rüzgar türbinleri geleceğin enerji kaynakları ile elektrik üretim yöntemlerinden birisi olacak.

10- Füzyon Enerjisi

Füzyon EnerjisiFüzyon enerji bazıları için sadece haylden ibaretti. Ama bilim adamları füzyon enerji alanında az da olsa bir ilerleme kaydetmeyi başardı. ITER (Uluslararası Termonükleer Reaktör) şuanda Fransa’da inşaa edilmektedir. Bu reaktör günümüzdeki en karmaşık bilimsel ve mühendislik projelerinden birisidir. Füzyon enerjisi geleceğin enerji kaynakları arasında en önemlilerinden birisi olacak ve gerçeğe dönüşecek.

Bonus- İdrar Enerjisi

idrardan elektrik üretmeİngilizler idrardan elektrik üretmeyi başarmışlardı. Gelecekte, muhtemelen tüm tuvaletler birer elektrik üretecine dönüşecek. Geleceğin enerji kaynakları arasında insan dışkısı da gösterilmektedir.

Soru ?

Sizce geleceğin enerji kaynakları bunlardan mı ibaret? Yoksa, geleceğin enerji kaynakları olarak gösterebileceğiniz başka yöntem ve kaynaklarda varmı?

5 Yorumlar

 1. Yakın geleceğin enerji kaynağı manyetik enerjidir. Teslanın bıraktıgı bayragı devam ettirecek olan en temiz enerji kaynagıdır.

  • Mesut bey, değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Manyetik enerji de kesinlikle geleceğin enerji kaynakları arasındadır. Size katılıyorum. Örneğin şuanda manyetik enerjiyle çalışan süper hızlı trenler bulunmaktadır.

 2. Merhaba Fatih bey.
  İstanbul ve Çanakkale boğazında sualtındaki akıntıdan faydalanabilecek bir sistem kurulamazmı?
  Evlere ve işyerlerine su taşıyan ana su nakil hatlarına mikro su türbinleri yapılamaz mı

  • Fiziksel açıdan yapılabilir. Ancak, boğazdaki gemi trafiği düşünüldüğünde böyle bir projenin gemi trafiğine olan etkisi iyi düşünülmeli. Aksi halde kaş yaparken göz çıkartılabilir. İlginiz için teşekkürler.

 3. yıldırımdan elektrik üretilemez mi ve ayrıyeten biyolojik atıklardan üretilen enerji miktarını diğer enerji kaynaklarıyla yakın seviyeye getirilemez yani o kadar israf olan yemek, ekmek, idrar-dışkı ve hayvan-bitki ölülerin daha çok yakıt olarak kullanılamaz mı
  ve son olarak bir sistem sayesinde denizden su arıtımı yapılırken suyun hareketin enerji elde edilemez

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here