Genç Mühendisten Büyük Buluş: Güneş Enerjili Klima!

1
1455
güneş enerjili klima

Ülkemizin cari açığının sürekli artmakta olduğu aşikar. Ülkemiz ekonomisinin cari açık miktarının hızlanan bir ivme ile artmasının temel sebebi ise enerji kaynaklarında dış ülkelere olan bağımlılığımız. Enerji kaynaklarının (doğalgaz, petrol vb.) fiyatlarının uluslararası rezerv para birimi olan dolar üzerinden işlem görmesi ve ülkemizde dolar kurunun sürekli artması da düşünüldüğünde yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmamız gerektiği gün gibi ortada. Tam da bu noktada Bingöllü genç bir mühendisten müjdeli haber geldi. Genç mühendis Turgut Anılır güneş enerjili klima üretti!

Aslen Bingöllü olduğunu ve tarımın içerisinden geldiğini söyleyen Turgut Anılır, lisans eğitimini Yozgat Bozok Üniversitesi Biyosistem Mühendisliği bölümünde gerçekleştirdiğini söyledi. Bahse konu bölümden başarı ile mezun olan Turgut Anılır; üniversitede öğrenim gördüğü dönem boyunca tatillerde memleketi Bingöl başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi illerine geziler düzenlediğini ifade etti. Söz konusu bölgelerin illerinde gezerken tarım işçilerini gözlemlediğini söyleyen Anılır, traktörlerin kabinli olmasına rağmen klimanın çalıştırılmadığını ve işçilerin yoğun sıcak altında çalışmak zorunda kaldıklarını belirtti.

Neden klima çalıştırmadıklarına dair traktör sürücüleri ve tarım işçileri ile konuştuğunda; “araçlarda bulunan klimanın çok mazot harcadığını ve mazotun da çok pahalı olduğu” cevabını aldığının altını çizdi. Genç Mühendis Turgut Anılır, tarım işçilerinden aldığı bu cevap sonrasında güneş enerjisi ile çalışan klima yapmayı düşündüğünü ve hemen fikrini gerçeğe dönüştürmek adına çalışmalara başladığını vurguladı.

Önce Devlet Desteğine Başvurdum!

Kafasında oluşan fikir için maddi destek gerektiğine kanaat getiren Turgut Anılır, bu konudaki devlet desteklerini araştırdığını ifade etti. Devletin bu tür projelere KOSGEB aracılığı ile AR-GE desteği sunduğunu öğrendiğini belirten Anılır; öğrencilik döneminde projesi için bir sunum hazırlayarak KOSGEB’e başvurduğunu ve projesinin onaylandığını deklare etti.

KOSGEB’ten aldığı desteğin kendisini daha da teşvik ettiğini ve çalışmalarına hız kazandırdığını söyleyen Anılır, şirketini kurduktan sonra ürünün prototipini üretmek adına hemen işe koyulduğunun altını çizdi.

Kısa Sürede Güneş Enerjisi ile Çalışan Klima Üretti!

Turgut Anılır, çalışmalarının meyvesini kısa sürede almayı da başardığını vurguladı. Ürünün prototipini üretmeyi başaran Anılır, güneş enerjisi ile çalışan klimanın sadece traktörlerde değil, aynı zamanda diğer iş makinalarında da kolaylıkla kullanılabildiğine dikkat çekiyor.

Ürününün ekonomik açıdan da çok cazip olduğuna vurgu yapan Turgut Anılır; traktörün 3 ayda klima için harcadığı mazot parası ile, kendisinin ürettiği güneş enerjili klimanın satın alınabileceğinin altını çiziyor. Anılır’ın ürettiği güneş enerjili klimanın kullanım süresi olarak da 10 yıl sorunsuz çalışacağı ön görülüyor.

Güneş enerjili klimanın seri üretimini yapmak için destek beklediğini ifade eden genç mühendis Turgut Anılır’a destek verilmesi durumunda hem milyonlarca çiftçinin mazot giderinden tasarruf sağlayacağı, hem de ülkemizin enerji maliyetlerinden önemli ölçüde tasarruf elde edeceği kesin görünüyor.

1 YORUM

  1. Harika. Ülkemizin böyle gençlere ve bu gençlerin çalışmalarına ihtiyacı var. Enerjide dışa bağımlılığımızı azaltmazsak geleceğimizi kurtaramayız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here