Geri Dönüşüm ile En Trend Ev Dekorasyon Fikirleri

0
2413
ev dekorasyon

Kaynak: evdekorsitesi.com

Ev dekorasyon oldukça pahalı bir iştir. Ancak evinizin yeniden dekorasyonu veya yenilikçi ve trend dekorasyon fikirleri ile güzelleştirmek sanıldığı kadar pahalı olmayabilir. Evimizde kullanmadığımız pek çok eşya ve aletler ile evimizi en yeni trend dekorasyonlar ile güzelleştirebiliriz.

Bunu yapmak ise hem çok ucuz hatta bedava diyebiliriz, hem de çok eğlenceli. Geri dönüşüm dekorasyonu aslında çok yeni bir trend değil. Ama son yıllarda ev dekorasyon ivmesi daha çok bu alana doğru kaymaya başladı. Bu yüzden, her sene renkler ve modeller değişse de geri dönüşüm dekorasyon ana fikri değişmemektedir. Hatta her sene bu fikrin daha çok geliştirilmesine öncülük edilmektedir.

Dilerseniz, şimdi en pratik ve son tren ev dekorasyonlarını geri dönüşüm ile bir araya getiren fikirlere ve örneklere bakalım;

En Trend Geri Dönüşüm Ev Dekorasyon Fikirleri

1. Eski Ahşap Sandalye ile Dekoratif Tabela Yapmak

Dekoratif Tabela Yapmak

Kaynak: mixedkreations.com

Son yılların ev dekorasyon trendlerinden olan tabelaları kendiniz eski ve kırılmış ahşap sandalyeler ile yapabilirsiniz. Evinize çok farklı ve rustik bir hava katan bu dekorasyonu yapmak ise hem çok ucuz hem de çok eğlenceli. Tek yapmanız gereken, eski ve kırılmış olan ahşap bir sandalyeyi zımpara yardımı ile tüm boya ve cilasından kurtarmak. Ardından, sandalyenin sırt kısmını ortaya çıkartmak için kalan diğer kısımları kesmek. Ve Dilediğiniz tabelayı üstteki şekilde monte etmek. Hepsi bu kadar basit.

2. Eski Cam Kavanozlar Harika Çiçekliklere Dönüşüyor

Eski Cam Kavanozlar Harika Çiçekliklere Dönüşüyor

Kaynak: prettycraftyandwanderful.com

Eski ve yıpranmış cam kavanozlarınızı atmanıza gerek yok. Çünkü, yıpranmış eski kavanozlar ile en trend duvar tipi çiçek saksısı yapmanız mümkün. Oldukça basit olan bu geri dönüşüm dekorasyon fikri için 1-2 adet cam kavanoza ihtiyacınız var. Cam kavanozlarınızı guaj boya gibi kalın bir boya çeşidi ile boyayacaksınız. Daha sonra kavanozun üstüne rustik bir iplik ile kurdela yapacaksınız ve duvarınıza resimde ki gibi asacaksınız.

Tabi dilerseniz, cam kavanozun tabanına küçük bir delik açarak, elektrik kablo bağlantısı ile kavanozun içine ampul de koyabilirsiniz. Bu durumda hem dekoratif hem de işlevsel bir ürün elde etmiş olursunuz.

3. Eski Kitaplar ile Bıçaklık Yapımı

Eski Kitaplar ile Bıçaklık Yapımı

Kaynak: reusegrowenjoy.com

Benim en sevdiğim yaratıcı geri dönüşüm ev dekorasyon fikirleri arasında yer alan eski kitaplar ile bıçaklık yapımı, mutfağınıza harika bir hava katabilir. Yapımı çok kolay olan bu yenilikçi fikri hayata geçirmek için farklı ebatlarda eski kitaplara ihtiyacınız var.

Buraya koyacağınız bıçakların uzunluğuna göre kitapların boyutunu seçeceksiniz. Daha sonra kitapları bir birine yapıştırıcı yardımı ile yapıştıracaksınız. Son olarak, rustik bir kurdele ile kitapları bir birine bağlayacaksınız. Son olarak, bıçaklarınızı kitaplara kolaylıkla sokabilirsiniz. Evinize gelen misafirler bu bıçaklığı görünce hayretler içinde kalacaktır.

4. Klasik Resim Çerçevelerinden Bıktıysanız !

sandalye resim çerçevesi

Kaynak: repurposingjunkie.com

Evet, bildiğimiz her evde olan klasik 4 kenarlı fotoğraf çerçevelerinden bıktıysanız, size harika bir önerimiz var. Eski ahşap sandalye sırtlığı ve birkaç tane ahşap mandal ile bu klişeyi yıkabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken ahşap sandalyenin sırtlığını kesmek. Daha sonra, ahşap mandalları sandalyenin sıtlığında ki uygun yerlere yapıştırıcı ile yapıştırmak ve bu sandalye foto çerçevesini evinizin uygun bir köşesine asmak. Geriye ise eski anılarınızdan birkaç fotoğrafı mandallara tutturmak kalıyor.

2019 yılının da en trend ev dekorasyon fikirlerinden olan bu dekorasyon eşyasını sizlerde deneyebilirsiniz.

5. Eski Kitaplar ile Resim Çerçevesi Yapmak

Eski Kitaplar ile Resim Çerçevesi

Kaynak: leahkoenig.blogspot.com

Yıpranmış ve eski sert kapak ciltli kitaplarınız varsa atmayın. Çünkü, bu kitaplar ile harika resim çerçeveleri yapabilirsiniz. Ev dekorasyon eşyalarının vazgeçilmezi olan resim çerçevelerini geri dönüşüm ile kendiniz de yapabilirsiniz.

Yapımı oldukça basit olan bu dekorasyon önerisi için 1 adet eski ciltli kitap, bir miktar ip, 2 adet düğme ve yapıştırıcı yeterlidir.

Kitabın ön cilt kısmına fotoğrafı yapıştırıyorsunuz. Ve fotoğrafın etrafını ip ile dönerek yapıştırıyorsunuz. Daha sonra kitabın ön ve arka kısmına düğme yapıştırıyorsunuz. Yine bir miktar ip ile arkada ki düğmeden ön düğmeye ipi sarıyorsunuz. Hepsi bu kadar basit, kitaplı resim çerçeveniz hazır.

6. Kitap ile Ev Dekorasyonu

Kitap ile Ev Dekorasyonu

Kaynak: afreshsqueezedlife.com

Ev dekorasyon eşyalarının vazgeçilmez parçalarından olan kitapları bir yığın halinde kullanabilirsiniz. Kitapları bu şekilde dekoratif hale getirmek için yapmanız gerekenler oldukça basit.

İlk olarak bir kaç tane sert ciltli kitabı beyaz renge boyuyorsunuz. Ardından, her bir kitabın yan tarafına alt alta geldiğinde güzel bir mesaj vermesi için baskı ile kelimeler basıyorsunuz. Bunu yapmanın birçok yöntemi var. Örneğin, patatesin kenarlarını oyarak bir harf yapabilir ve bu harfi mürekkebe batırıp çıkartarak kitabın yan tarafına baskı ile kelimelerinizi yazabilirsiniz.

Son olarak, kitapları üst üste koyuyoruz ve rustik bir şerit ile kitapları sarıyoruz. İşte bu kadar kolay!

7. Rüzgar Çanı Yapmak

Rüzgar Çanı Yapmak

Kaynak: ephemeralalchemy.blogspot.com

Özellikle bahçeli ve müstakil evlerin dış mekan dekorasyonunda oldukça popüler olan rüzgar çanlarını kendiniz de yapabilirsiniz. Eski teneke kahve kutuları ve teneke gazoz kapakları ile en trend geri dönüşüm rüzgar çanlarını yapmak çok kolay.

Rüzgar çanını yapmak için teneke kahve kutusuna gazoz kapaklarını asacaksınız. Yalnız, gazoz kapaklarını bir birine demir halkalar yardımı ile bağlamanızı öneririz. Demir halkaları ise hobi eşyaları satan dükkanlardan bulmanız mümkün. Ama demir halka kullanmak istemiyorsanız, ip yardımı ile de yapmanız mümkündür.

8. Buruşuk Altın Vazolar

Buruşuk Altın Vazolar

Kaynak: pillarboxblue.com

Eğer simetri takıntınız yoksa buruşuk ve ezik vazolar ile en son trend ev dekorasyon eşyalarından olan vazoları kendiniz yapabilirsiniz.

Yalnız renk kombinasyonuna çok dikkat etmeniz gerekiyor çünkü işin sırrı renklerde.

İlk önce 2-3 adet boş teneke salça kutusu alıyorsunuz. Teneke salça kutuların birçoğunun orjinal rengi metalik altın sarısıdır. Teneke salça kutusunun etiketleri varsa temizliyorsunuz. Ve işin en eğlenceli kısmına geldik. Teneke kutularımızı abartmadan elimizle rastgele eziyoruz. Son olarak içerisine yeşil (sadece yeşil renkli) bitkilerden koyuyoruz.

Ve karşınızda müthiş görünen el yapımı geri dönüşüm vazolar!

9. Eski Anahtarlar ile Şamdanlık Yapımı

Eski Anahtarlar ile Şamdanlık Yapımı

Şamdanlıklar ev dekorasyonunda çok önemli bir unsurdur. Ancak, şamdanlıkların fiyatlarının da oldukça yüksek olduğunu belirtmek isteriz. Ama siz bunu bedava yapabilirsiniz. Üstelik çok modern bir görünümle.

Yalnız, bu anahtarlardan oluşan şamdanlık için kullanılan anahtarların eski olmasını özellikle tavsiye ediyoruz. Eski anahtarları ise (eğer elinizde yoksa) bit pazarlarında çok ucuza temin edebilirsiniz.

Geriye sadece anahtarları birbirine yapıştırmak kalıyor. Son olarak da içerisine 1 adet mum yerleştirerek evinizin uygun bir yerine koyuyorsunuz.

10. Katlanır Sandalyeden Daha Ne Yapılabilir ki!

Katlanır Sandalyeden Daha Ne Yapılabilir

Kaynak: beyondthepicket-fence.com

Bu dekorasyon parçası gerçekten müthiş. Eski metalik katlanır sandalye o kadar güzel dönüştürülerek işlevsel bir hale getirilmiş ki, insanın 1 tanede kendisine yapma isteği geliyor.

Tek yapmanız gereken üstteki benzer bir modelde katlanır sandalye bulmak. Daha sonra, bu sandalyenin oturulan kısmına kara tahta boyası sürmek. Sırt dayanılan üst kısmına ise bir kaç tane mıknatıs koymak.

Mıknatıslar yardımı ile fotoğraflarınızı sergilerken, kara tahta ile mutfakta almanız gereken notları yazıyorsunuz, sandalyenin alt kısmına ise havlunuzu asıyorsunuz.

Sonuç:

En güzel ve en trend geri dönüşüm ev dekorasyon fikirleri kısaca bunlar. Sizlerde kendi eviniz için bu yaratıcı ve sürüdürülebilir dekorasyon fikirlerini deneyebilir, misafirlerinizi ve kendinizi şaşırtabilirsiniz. En güzel ve trend ev dekorasyonu için binlerce lira harcamak zorunda değilsiniz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here