Giresun’da Güneş Enerjisi Üreten Okul

0
642
Giresun’da Güneş Enerjisi Üreten Okul

2009 yılında öğretime başlayan Sevinç Mehmet Ekizoğlu Anaokulunda olumlu bir gelişmeye imza atıldı. Anaokulu elektrik ihtiyacının büyük bir bölümünü güneş enerjisinden sağlıyor.

Okulda öğrencilerin gelişimini destekleyen birçok aktivite yer alıyor. Bu aktivitelerden bir tanesi de “güneş enerjisi sistemini kullanalım” aktivitesi. Öğrenciler ile beraber yapılan bu aktivite sonucunda, okulun çeşitli yerlerine güneş panelleri yerleştirilmiş ve okulun birçok yerinin elektriği bu paneller yardımı ile elde edilmiş.

İlk olarak sınıfların bir tanesi ile başlanılan aktivite daha sonra tuvaletler ve depo alanları gibi yerlere de uygulanmış. En son da mutfağa kurulan sistem sayesinde, okulun birçok yerinin elektriği güneş enerjisi yardımı ile sağlanmış. Ayrıca elektrik üretimi sağlanan yerlere doğa dostu prizlerden yerleştirilmişi.

Mutfakta birçok cihaz güneş enerjisinden elde edilen elektrik ile çalıştırılıyor, buna aspiratörde dahil. Şu anda okulda halen şehir şebekesi kullanılıyor, ancak şebekede elektrikler kesildiği zaman okul elektriksiz kalmıyor ve güneş panellerinden sağlanan enerji ile elektrik kullanmaya devam ediyor.

Üretilen elektrik miktarı küçük de olsa yılda bin lira gibi bir rakamın tasarruf edilmesi sağlanıyor. Uygulamadan öğrenci velileri de oldukça memnun. Ayrıca panellerin kurulması için de velilerden de destek sağlanmış.

Anaokulunda şu anda 6 ampul ve 2 adet aydınlatma prizi güneş enerjisinden sağlanan elektrik ile çalışıyor. Sistem kendisini ortalama olarak 6-7 yıl gibi bir sürede amorti ediyor ve 30 yıllık bir ömre sahip.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here