Gönen Belediyesi Ekşidere Jeotermal Sahasını 30 Yıllığına Aldı

0
828
Ekşidere jeotermal
Ekşidere jeotermal,ekşidere kaplıcaları,ekşidere jeotermal su kaynağı

Balıkesir ilinin Gönen ilçesinde bulunan Ekşidere’de 20 bin dönümlük jeotermal alanı ihalesini, Gönen Belediyesi kazandı. 30 yıllığına belediyenin işleteceği tasarrufunda bulunacak olan alanda belediyenin yeni yatırımlar yapması bekleniyor. Ekşidere dağ ılıcasında yer alan sıcak su kaynağının kontrolünü de aynı zamanda Gönen Belediyesi yapacak.

Kısa bir süre önce Balıkesir Valiliğinin açtığı ihaleye katılan Gönen Belediyesi, Ekşidere jeotermal Sahayı 30 yıl boyunca işletebilecek. Ekşidere mahallesinde yer alan ve 20 bin dönüm alana sahip olan Jeotermal su kaynağı alanı, aynı zamanda sosyal tesis alanı olarak kullanılıyordu. Gönen Belediye Meclisinin verdiği karar ile valiliğin açmış olduğu ihaleye girildi ve 20 bin dönümlük ekşidere jeotermal alanın işletme hakkı alınmış oldu.

balikesir-gonen-belediyesiİhale bedeli 155 bin TL olarak açıklandı. Belediye bu bedele 30 yıl boyunca alanın ve alanda bulunan sıcak suyun imtiyaz hakkını elde etmiş oldu. Gönen Belediye Başkanı Yakar yaptığı açıklamada “Dağ ılıcasının bulunduğu alanın doğal güzellikleri var. Ayrıca burada bölge için önemli olan jeotermal su kaynağı var. Biz bu alanı ve ekşidere jeotermal kaynağı en güzel bir biçimde değerlendireceğiz. Amacımız turizme katkıda bulunmak ve burada ekoloji turizmini başlatmak” dedi.

Alanda daha önceden bulunan ve özel sektör tarafından işletilen kaplıcanın kullanım hakkını da belediye almış oldu. Yakın bir zamanda alanda yapılacak olan yeni yatırımlar ile Ekşidere mevkii, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayabilir. Dağ ılıcası aynı zamanda ekolojik güzellikleri barındıran bir konumda yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here