Google Güneş Enerjisi İşine Giriyor

0
1868

Google Güneş Enerjisi İşine Giriyor Evet fosil yakıt dönemi yakında sona eriyor ve herkes bunun farkında artık. Bu yüzden yenilenebilir kaynaklara yönelmemiz şart; en büyük yenilenebilir kaynak ise güneş enerjisi. Öyle ki, güneşteki bir dakikalık enerji, dünya üzerindeki tüm insanların yıllarca kullanabileceği enerjiye eşit. Peki bu enerjiyi neden kullanmayalım? Önceden yaygın olan görüş; güneş enerjisinin oldukça pahalı olduğuydu. Teknolojik gelişmeler ve kolay hammadde temini sonucunda artık bu da ortadan kalkıyor gibi duruyor. 

Google Güneş Enerjisi İşine Giriyor

Artık klasik bir internet arama motoru olmaktan öte, mega bir teknolojik şirket gibi davranan Google da bunu görmüş olacak ki, insanların evlerinde güneş enerjisi kullanmalarını teşvik etmek için bir uygulama geliştirmiş. Evinizin güneşi kullanımdaki verimini ölçen, çatınızın ne kadarlık bir güneş enerjisi depolayabileceğini hesaplayan uygulamanın belirlenen ismi ise “Project Sunroof.”

Hali hazırda Google Maps ile hizmet veren Google, temellerini de bu uygulama üzerinden atıyor. Haritalar kullanılarak çatınızın alanı hesaplanıyor, güneşin konumu, çevredeki ağaçlar, gölge durumları ve hava koşulları gibi etmenler de işin içerisine katılarak nihai sonuç elde ediliyor. Elbette çıkan sonuçlarla halihazırda tükettiğiniz enerjiyi hesaplayarak maliyet/kar hesabı da yapabiliyorsunuz.

Google yalnızca verilerle ilgilenmiyor ve sizi en yakın güneş paneli sağlayıcısına uygun fiyatlarla yönlendiriyor. Elinizdeki verilerle gittiğinizde hızlı, pratik ve kolay bir sistemle hemen güneş panaliniz kuruluyor. Şimdilik yalnızca Amerika’nın bazı bölgelerinde hizmet veren sistemin yakın zamanda tüm dünyaya yayılması da bekleniyor.

Tabi bunun için öncelikle altyapını; örneğin güneş panellerinin tüm dünyada daha uygun fiyatlara gelmesinin ve Tesla gibi elektrik devi şirketlerin piyasaya yayılması gerekiyor. Yeri gelmişken belirtmek de gerekir ki, Google ile Tesla’nın ortaklaşa projelerini de görmek mümkün olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here