Greepeace Alanya’nın GES Projesini Övdü

0
496
alanya'nın ges projesi

Türkiye’de güneş enerjisi santrallerine yatırım yapan ve bu alanda öncü belediyeler arasında bulunan Alanya Belediyesi 4. Güneş Enerjisi Santrali projesinin çalışmalarında sona yaklaştı.

Bu bağlamda, çevreci örgüt olan greenpeace yani yeşil barış örgütü de Alanya Belediyesi’nin yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisine yaptığı bu yatırımları övgüyle bahsetti.

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel güneş santrali yatırımlarından dolayı birçok çevreden övgü almaya devam ediyor. Çevreci örgüt greenpeace resmi twitter hesabından “Alanya Belediyesi, Toslak Mahallesi’nde hayata geçirdiği GES1, GES2 ve GES3 güneş enerji santrallerine yenisini ekliyor. Yeni GES4 Projesi’nde son aşamaya gelindi.” şeklinde takipçilerine mesaj gönderdi.

Alanya Belediyesi, 4. güneş enerji santrali olan bu son ges projesi ile yıllık 820.000 kwh elektrik enerjisi üretmeyi planlıyor. Dördüncü güneş santrali olan bu son projede 270 watt gücünde 1.740 adet polikristal güneş paneli kullanılacak. Ayrıca enerji santralinde, 14 adet solar inverter (evirici) kullanılacak.

Alanya Belediyesi, bu son projeden önce de toplam 3 adet güneş santrali kurdu (Ges1, Ges2, Ges3). Daha önce ki 3 projenin toplam kurulu gücü 3 MW. Bu sonuncusu olan Ges4 ise 470 kW kurulu güce sahip.

Belediye bu 4 güneş enerjisi santrali ile yıllık 6.000.000 kwh elektrik enerjisi üretebilecek ve belediyenin tüm elektrik tüketimini güneş enerjisinden bedava elde edecek.

Alanya Belediyesi’nin güneş enerjisi alanında yaptığı yatırımların diğer belediyelere de örnek teşkil edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here