Gümüşhane’nin Güneş Santrali Yıllık 2 Milyon kwh Enerji Üretecek

0
751
Gümüşhane'nin Güneş Santrali

Güneş santralleri sektörü gelişimini hızla tamamlamakta olup tüm bölgelerde kullanılmaya başlayan yenilebilir enerji türleri arasında yer alıyor. Gümüşhane’nin Köse ilçesinde yapılan çalışmalar neticesinde 25 dönümlük araziye uygun yapıda bir santral kurulumu tamamlandı. Bu santralin yıllık üretimi ise 2 milyon kilovat saat olarak açıklandı.

Konu ile açıklamalarda bulunan Gümüşhane Valisi Oktay Memiş yenilenebilir teknoloji olan güneş enerjisinin her alanda kullanılması gerektiğini açıklayarak, tüm dünyanın buna ihtiyacı olduğunu vurguladı. Açıklamalarına petrol ve türevlerinin belirli bir stoka sahip olduğunu, bu stokların da zamanla tükeneceğini ve insanların artık başka enerji kaynakları arayacaklarını belirterek devam etti.

Vali Memiş tüm bilim adamlarının güneş panelleri üzerinde çalışma yaptığını belirterek, Bizde Kelkit havzasında güneş enerjisi açısından büyük bir potansiyelinin olduğunu açıkladı. Köse de Kelkit de Şiran da güneş ışınları açısından faydalanılması gerektiğini de belirtti. Ayrıca diğer illerimiz de güneş ışınları açısından şanslı olduğunu belirterek özellikle Karaman’ın bu konuda şanslı olduğun söyledi.

Kelkit Belediyesinin Projesi Var

Vali Oktay Memiş Kelkit Belediyesi’nin de bu konuda bir proje ürettiğini de açıkladı. 1 Megawatlık proje konusunda Gümüşhane Üniversitesi’nin de desteği olduğunu söyledi.

Gümüşhane valiliği olarak güneş enerji sistemlerinden kendilerinin de faydalanması gerektiğini belirterek bu konuda bizde bir şirket kurarak araştırmalara başlayacağınız dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here