Güneş Enerji Kullanımında Apple Firması Lider Konumda

0
455
Güneş Enerji Kullanımında Apple

Greenpeace örgütün geçtiğimiz günlerde yayınladığı rapora göre internet ve teknoloji firmalarının ne denli çevre dostu oldukları ortaya konuldu. Rapora göre iki yıl üst üste birinciliği Apple firması elde etti.

Apple yenilenebilir enerji kaynaklarından en çok istifade eden firmalar arasında birinci olarak belirlendi. Firmayı sırayla Google ve Facebook şirketi takip ediyor.

Apple firması yenilenebilir enerji kaynaklarına tam anlamı ile geçeceğini 2012 yılında açıklamış ve bu konuda söz vermişti. Sözünü tutan firma 65 bin metrekare genişliğindeki güneş panelleri ile hedefini daha da ileriye götürmeyi planlıyor.

2010 yılından bu yana çevreci internet ve teknoloji firmalarını değerlendiren Greenpeace örgütü, son yayınladığı raporda çevreci şirketlerin arttığını ortaya koymuş oldu. Apple bu konuda lider konumda ve diğer teknoloji firmalarına da öncü oluyor.

Ayrıca raporda BT şirketlerinin dünya genelinde üretilen elektriğin %7’sini kullandığı da belirtiliyor. Bu oran şimdilik düşük gibi görünse de ilerleyen yıllarda internet trafiğinin artacağı ve bu oranında giderek yükseleceği öngörülüyor.

Bu yüzden küresel çapta faaliyet gösteren BT şirketlerinin yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesi oldukça önemli bir gelişme olarak görülüyor.

BT Firmalarının Enerji Endeksleri

Apple firmasının temiz enerji endeksi %83 olarak raporda yer alıyor. Bu oranı %56 ile Google firması takip ediyor. Listede ayrıca Switch adlı bir teknoloji firması da yer alıyor. Yeni kurulan ve telekomünikasyon alanında faaliyet gösteren firma %100 temiz enerji endeksi ile kendi alanında lider konumda yer alıyor.

Listede kötü puan alan şirketlerde var ve Netflix şirketi de bunlardan bir tanesi.  Kuzey Amerikan internet ağını kullanan firma beş alt kategoriye ayrılan temiz enerji endeksinden F alarak, en düşük puana sahip oldu. Firmanın temiz enerji alanında katletmesi gereken çok yolu var. Şu anda Netflix firmasından yenilenebilir enerji kaynakları alanında çalışma yapacağına dair bir haberde gelmemiş durumda.

Greenpeace örgütünün yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili raporuna clickclean.org adresinden ulaşabilirsiniz. Burada şirketlerin aldığı puanlar ve şirketlerin yenilenebilir enerji kaynakları konusunda yapmış olduğu çalışmalarda yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here