Güneş Enerjili Çatılar ve Cepheler için Düzenleme Geliyor!

0
1852
güneş enerjili çatılar

Enerji Bakanı Fatih Dönmez’in yaptığı en son açıklamalara göre güneş enerjili çatılar ve güneş enerjili cepheler için yeni yasal düzenleme çok yakında yapılacak. Güneş enerjisi alanında yapılacak bu düzenleme EPDK (enerji piyasası düzenleme kurulu) tarafında 1 hafta içinde çıkarılacak.

Lisanssız üretim mevzuatında konuyla alakalı yapılacak düzenlemeler sayesinde güneş enerjili çatıların önü açılacak ve vatandaşın bu alanda ki bürokratik işlemleri de kolaylaşacak. Aynı zamanda üretilen elektriğin mahsuplaşması da daha kolay hale getirilecek.

Ayrıca bakan Fatih Dönmez; Türkiye’de ki lisanssız güneş enerjisinin son 4 yılda oldukça hızlı geliştiğini belirtti. Ayrıca, şuanda 5.000 MW kurulu gücünde lisanssız güneş enerji santralinin de hali hazır da elektrik ürettiğini açıkladı.

Çatı Tipi GES’ler de Büyük Potansiyel Var

Fatih Dönmez, yaptığı basın toplantısında türkiye’de 20 milyon konutun olduğunu belirterek, çatı tipi güneş enerjisi sistemlerinde oldukça yüksek potansiyel olduğunu söyledi. Yapılacak düzenleme ile çatı tipi ges’lerin de önünü açacaklarını ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here