Güneş Enerjili Karavan Görücüye Çıktı !

0
6137
güneş enerjili karavan, güneş panelli karavan, güneş enerjisi ile çalışan karavan, karavan güneş enerjisi
güneş enerjili karavan, güneş panelli karavan, güneş enerjisi ile çalışan karavan, karavan güneş enerjisi

Dethleffs E.Home konsept araç ile ilk tam elektrikli binek karavan bu yıl Düsseldorf ‘daki fuarın karavan salonunda gösterilicek. Karavan görsel olarak, geleneksel bir kamp aracından pek de farklı değil. Ancak bu karavanın teknolojisi oldukça ileri seviyede.

Elektromobilite artık kamp topluluğuna da ulaştı. Düseldorf’daki karavan salonunda (25 Ağustos – 3 Eylül 2017) tarihleri arasında Allgäu bölgesinden Dethleffs, E.Home çalışmasıyla birlikte ilk tam elektrikle çalışan Karavan’ı sundu.

Elektrikli karavanın gövde yapısı klasik karavan gövdelerinden farklı değildir. Güneş enerjili karavan ‘nın dış kısmı ise kendisini hemen belli etmektedir.

Güneş enerjili karavanın dış kısmı, kendi elektriğini kendisi üretebilmesi için ince film güneş pilleri ile kaplanmıştır. Bu güneş panelleri karavanda toplam 31 metrekare alan kaplamaktadır. Bu güneş pilleri özel olarak tasarlanmış olup, aynı bir folyo gibi karavanın dış kısmına montajlanmıştır.

Özel güneş folyoları ile Dethleffs E.Home piyasada bulunan Globetrotter XXL modelini temel alsa da, ikisi arasında yer planı dışında hiçbir ortak nokta bulunmamaktadır. Çünkü E.Home’da elektrik haricinde başka herhangi bir enerji kaynağı da yoktur. Böylece, ısıtıcı veya buzdolabı sadece elektrikle çalıştırılır.

Evsel kullanım için gerekli enerjiyi sağlamak adına, güneş enerjili karavan gövdesindeki güneş panelleri 3000 watt’a kadar elektrik üretebilmektedir.

Ayrıca bu karavanda, 26 dereceden daha yüksek sıcaklıkları soğurabilen ve daha düşük sıcaklık koşullarında serbest kalabilen latent ısı depolama plakaları da bulunmaktadır. Karavanın duvarları, mobilyaları ve zemininde kızılötesi teknolojisi ile sıcak bir iç mekan sunabileceği yüzey ısıtma elemanları da bulunmaktadır.

Güneş Enerjili Karavan 108 Beygir Gücünde Elektrikli Motora Sahip

Enerjisini güneşten alan bu karavan 108 hp (beygir) gücünde elektrikli motora sahiptir. Dethleffs E.Home karavanının toplam ağırlığı ise 5.6 ton’dur. Ancak bu güçteki bir elektrik motoru bulunmasına ve bu kadar ağır olmasına rağmen saatte 80 km hıza kadar çıkabilmektedir.

Enerjisini üç adet sodyum-nikel-klorür pilinden üretmektedir. Bununla birlikte, oldukça fazla bir menzile de sahip olduğu söylenebilir. Yaklaşık 200 kilometre mesafeyi tam dolu şarj ile gidebilmektedir. E.Home’un halen Ar-Ge aşaması devam etmektedir. Bu karavan standart ev prizlerine takılarak şarj edilebilmektedir. Ve normal şarj süresi 24 saattir. Ancak hızlı şarj özelliği de bulunan güneş enerjili karavan 2 saat gibi kısa bir sürede de %80’e kadar şarj olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here